Rakitić i Pletikosa bez Lige prvaka

Marin Vuković • srijeda, 27.08.2008.

I dok je Liga prvaka još jednom ostala nedosanjani san za navijače hrvatskog prvaka, svoje mjesto u europskoj eliti izborili su Ciprani i Bjelorusi. Stipe Pletikosa još je jednom primio četiri pogotka i oprostio se od Lige prvaka, a s jednako toliko golova u mreži ispraćen je i Schalke iz Madrida.

Najveće iznenađenje trećeg pretkola svakako je plasman ciparskog Anorthosisa u skupine Lige prvaka, premda smo to nakon nevjerojatnih 3:0 u prvoj utakmici i očekivali. Ciprani su u uzvratu izdržali gotovo sve nalete Grka i kapitulirali tek jednom, u 53. minuti, kada je Belluschi pogodio za konačnih 1:0. Bilo je to nedovoljno za prolaz, pa posve zasluženo u europsku elitu odlazi Anorthosis.

A za rubriku najveće iznenađenje trećeg pretkola, cijele sezone i vjerojatno desetljeća sve do 118. minute kandidirao je Liverpool, koji je sa Standardom iz Liegea bio prisiljen igrati dva produžetka i na kraju se uspio spasiti lutrije izvođenja jedanaesteraca.

Mreže su mirovale čitavih 208 minuta, a onda je, u 118. minuti večerašnje utakmice, Ryan Babel uputio ubačaj na drugu vratnicu, gdje se našao Dirk Kuyt i ne tako davnom europskom prvaku spasio velik dio sezone i ogroman komad financijskog kolača.

Novu stranicu klupske bjeloruske povijesti ispisao je i BATE iz Borisova, postavši prvom momčadi iz Bjelorusije koja se plasirala u Ligu prvaka. Nakon što su u prvoj utakmici svladali Levski s 1:0, na svom su Gradskom stadionu odigrali neodlučeno 1:1. Domaćin je poveo u 14. minuti golom Sergeja Sosnovskog, a izjednačenje Levskom u 38. minuti donosi Vladimir Gadjev. Premda je krajem prvog dijela BATE ostao s deset igrača zbog isključenja Bliznjuka, gosti iz Bugarske nisu uspjeli postići pogodak vrijedan Lige prvaka.

Stipe Pletikosa htjet će što prije zaboraviti dvije utakmice s kijevskim Dinamom u kojima je ukupno primio čak osam pogodaka. Nakon visokih 1:4 u Moskvi, Kijevljani su istim rezultatom slavili i u uzvratu na svom travnjaku, i s ukupnih 8:2 uvjerljivo se plasirali u Ligu prvaka. Dva pogotka Dinama djelo su Milevskog, a po jedan dodali su Alijev i Bangoura. Naš reprezentativac Ognjen Vukojević odigrao je cijelu utakmicu u dresu kijevske momčadi.

U možda najjačem paru trećeg pretkola malo je tko očekivao pravu rezultatsku katastrofu Schalkea na gostovanju u Madridu. Njemačka momčad slavila je s 1:0 u Gelsenkirchenu, ali su u uzvratu naletjeli na iznimno raspoloženi Atletico koji ih je razmontirao i slavio s čak 4:0. U prvom dijelu Španjolci su anulirali prednost Schalkea iz prve utakmice pogotkom Aguera, a pravi potop uslijedio je u nastavku. Diego Forlan, Luis Garcia i Maxi Rodriguez uništili su sve nade gostiju, za koje je cijelu utakmicu odigrao Ivan Rakitić.

U rubriku "očekivali smo - prošli su" spada pobjeda Arsenala nad nizozemskim Twenteom. Momčad koju vodi bivši engleski izbornik Steve McClaren nije imala izgleda niti u uzvratu, Topnici su golovima Samira Nasrija, Williama Gallasa, Thea Walcotta i Nicklasa Bendtnera upisali glatkih 4:0, ukupno 6:0.

Fenerbahçe je nakon 2:2 u Beogradu na svom stadionu ostvario pobjedu od 2:1 i srpskog predstavnika usmjerio u prvo kolo Kupa Uefe, a isto to pošlo je za rukom i Baselu, identičnom pobjedom nad portugalskom Vitorijom iz Guimaraesa. Očekivani prolaz ostvario je i Marseille s dvije pobjede nad norveškim Brannom, Francuzi su večeras slavili s 2:1.