U Zadru razbijen Helios

Martina Oštrić • subota, 25.10.2008.

Novo kolo NLB lige donijelo hrvatskom prvaku i novu pobjedu. U "Krešinoj dvorani" Zadrani su rezultatom 73:67 ispratili slovenski Helios...

Nakon kontroverznog poraza od trenutno najbolje momčadi lige, beogradskog Partizana, sreća je Zadru u petom kolu regionalne lige u goste dovela posljednjeplasiranu momčad lige, slovenski Helios. Premda naoko lagana utakmica za hrvatskog prvaka, domaćini su, poučeni dosadašnjim međusobnim susretima ali i igrom momčadi iz Domžala, u današnju utakmicu ušli nešto opreznije.

Takva opreznija igra mogla se osjetiti već u prvoj fazi susreta. Gosti su bolje otvorili utakmicu te konstantno držali domaćine na distanci od tri do četiri poena razlike. U osmoj minuti Helios se konačno odvaja, i Zadrani za Slovencima kaskaju pet poena (15:20), da bi četvrtina završila rezultatom 21:27.

Vezane vijesti

U drugom dijelu Zadrani nešto konkretniji i opušteniji. Što god da je trener Petrović rekao svojoj momčadi u dvije minute predaha je upalilo, jer već u drugoj minuti nastavka domaćini poravnavaju rezultat, da bi dvije minute poslije, po prvi puta na utakmici, prešli u vodstvo.

Todor Gečevski i Dejan Ivanov promašajima s crte slobodnih bacanja propuštaju svojoj momčadi donijeti nešto veću razliku, što uporni Slovenci koriste, i već sredinom druge četvrtine poravnavaju rezultat. Ipak, Zadrani se u posljednjim minutama prvog poluvremena dižu, te na odmor odlaze rezultatom 42:38.

Na radost oko 4.000 ljudi, koliko je subotu predvečer odlučilo dati podršku "gradskim sportskim miljenicima", Zadrani odlično ulaze u nastavak utakmice. Nakon tri minute Slovencima, koji sa dva izgubljena napada zbog isteka vremena djeluju pomalo dekoncentrirano, bježe na +7.

Trener Heliosa Rade Mijanović prije utakmice je najavio kako protiv favoriziranog Zadra ne može očekivati pobjedu, no "Pod peku" dolaze bez pritiska kako bi iznenadili domaćine. Tako je i bilo. Slovenci se ni u jednom trenutku nisu predavali, te su korak po korak lomili domaćine. Premda ih nisu uspjeli slomiti do kraja, došli su na -2, što je rezultat s kojim se ušlo u posljednju četvrtinu.

Vidjeli su Zadrani da je "vrag odnio šalu", pa posljednjih deset minuta otvaraju tricom Stipčevića za 57:52, a "poklon bon" Slovenaca u vidu namjerne osobne domaći pretvaraju u mini-seriju 4:0. Prednost se iz minute u minutu povećavala, a vrhunac dosegla u šestoj minuti, kada Zadar odlazi na +9, odnosno u osmoj kada domaći imaju +11.

Velika prednost donijela nešto opušteniju igru domaćina posljednje dvije minute, što su Slovenci iskoristili kako bi stigli rezultat. Približili se jesu, no nisu ga uspjeli prestići, te Zadar odnosi nove bodove s domaćeg terena.

Najučinkovitiji igrač gostujuće momčadi bio je Amerikanac Nicholas Jacobson sa 16 poena. U domaćoj momčadi s tim se epitetom može pohvaliti Dejan Ivanov sa 19 postignutih pogodaka, a slijede ga Todor Gečevski sa 15, te Malik Dixon sa 13.

Konačni rezultat: Zadar - Helios 73:67