Utakmica karijere Marija Delaša

Bernard Jurišić • subota, 25.10.2008.

Užasan ulazak u utakmicu pokvario je priliku Splićanima za slavljem na gostovanju kod Crvene zvezde u Beogradu. Nakon prvih 10 minuta na semaforu je svijetlilo ogromnih 29:8 i kraj priče već se nazirao. No, na krilima sjajnog juniora Marija Delaša Splićani su ipak priprijetili...

Crvena zvezda - Split CO 83:71

Beograd, dvorana Pionir, 3.000 gledatelja.
Crvena zvezda - Split CO 83:71 (29:8, 48:29, 67:57)
Suci: Šutulović (Crna Gora), Lovšin (Slovenija), Javor (Slovenija).

CRVENA ZVEZDA: Kešelj (8), Roberts (23, 7s), Kikanović (10), S.Milošević (2), Kovač, Marinović (10), Nedović, M.Milošević (9), Owens (9), Štimac (3), Bakić (9), Bjelica. Trener: Svetislav Pešić.

SPLIT CO: Štemberger (5), Vrkić (3), Delaš (25, 9s), Batina (4), Vlaić (2), Šarac, Poljak, Brun (3), Stipanović (10, 6s), Shannon (7, 6a), Grant (12), Trener: Slobodan Subotić.

Crvena zvezda utakmicu je otvorila serijom 12:3, koja je završila na gotovo nevjerojatnih 29:7 u posljednjoj minuti prve četvrtine. "Žute" je sa svih strana "bušio" Amerikanac Roberts, a naša je momčad potpuno prespavala početnih 10 minuta.

U 13. minuti domaćin je dosegnuo šokantnu prednost od 34:10 i činilo se tada - "ubio" svu zanimljivost večerašnjeg susreta. Splitski Amerikanci potpuno su zakazali, Shannon je bio bez poena, a Grant sva svoja četiri zabio je sa crte slobodnih bacanja. Ravnopravnost u drugoj četvrtini održavao je tek mladi Mario Delaš, čijih je bilo 12 od 29 ubačaja Splita na poluvremenu.

Zamisao domaćina o obavljenom poslu, ali i fantastična predstava nezaustavljivog Delaša, gotovo su doveli utakmicu u uzbudljive vode u trećoj četvrtini. Delaš je bio sjajan, pogodio dvije trice, zakucavao, skakao - ukrcao ukupno 13 poena u trećoj četvrtini. Uz podršku probuđenog kapetana Stipanovića, Delaš je bio najzaslužniji za splitsku seriju od 10:0 i dolazak na 54:46, a kasnije i na 64:57. Prve poene iz igre žuti Amerikanci ubacili su tek pred kraj treće četvrtine.

U zadnji period ušlo se s 69:59, a odmor za Delaša značio je i nove napadačke probleme za Split. Četiri minute ostali su "žuti" bez ubačaja, Crvena zvezda otišla je na 77:61 u 36. minuti i tu je priči bio kraj.

Mario Delaš je utakmicu završio s 25 poena i 9 skokova, daleko najboljom predstavom seniorske karijere i to je jedini razlog za osmijeh nakon beogradskog poraza. Pozitivnu ocjenu zaslužuje još samo Stipanović za 10 poena i 6 skokova, a puno više očekivalo se od tri žuta stranca, koji su svoje prazne statističke kućice popravili tek kad pred kraj susreta.