Visok poraz Splićana

Branimir Korać • petak, 28.11.2008.

U prvom susretu desetog kola NLB lige košarkaši Splita gostovali su u Sarajevu kod Bosne i nisu se dobro proveli. Domaćin je cijelim tijekom susreta bio bolji protivnik i na kraju je posve zasluženo visoko slavio 96:75...

Nakon teškog domaćeg poraza od Cibone, košarkaši Splita gostovali su u Sarajevu gdje ih je ugostila sve bolja momčad Bosne. "Studenti" su upisali prije ovog susreta dvije uzastopne pobjede i tražili su nastavak niza protiv uzdrmanih Splićana koji su u Sarajevo doputovali bez kažnjenog Siniše Štembergera.

Kako je i najavljeno, mjesto Siniše Štembergera u petorci zauzeo je Marko Batina, no nije Splićanima problem predstavljao toliko izostanak Štembergera koliko silna nervoza u početnoj fazi susreta nakon čega povratka više nije bilo.

Bosna je odmah preuzela rezultatsku kontrolu i brzo povela 9:2, ali raspoloženi Shannon vratio je Split u igru dok je goste posve približio Batina svojom drugom tricom za 15:14. U toj povratničkoj seriji Splićana sudjelovali su samo Shannon (osam poena) i Batina (šest poena) što je brzo uočio trener Bosne Vlada Vukoičić, zaigrao agresivnije prema Shannonu i to se isplatilo.

Bosna se do kraja četvrtine ponovno odvojila i tu dionicu susreta završila s prednosti 24:17.

U drugu četvrtinu Splićani su krenuli vrlo loše, posebice u obrambenom dijelu. Na prekršajima su bili prilično mekani tako da je Bosna redovno dobivala dodatno slobodno bacanje nakon ubačaja, a i krenuo ih je šut za tricu tako da je Split vrlo brzo bio u visokom zaostatku 49:26 nakon trica Burrella, Pašalića, Hajrića, Šehovića i Ikonića. Ipak do odlaska na "veliki odmor" gosti konsolidiraju redove, a prvih 20 minuta zaključuje Grant tricom s osam metara za 49:35 i kraj poluvremena serijom Splita 9:0.

Kada se očekivalo kako će ta serija na kraju prvog poluvremena probuditi Splićane, dogodilo se suprotno. Još jedan slab ulazak u nastavak susreta, Bosna je kaznila novim odvajanjem i bijegom na plus 21. Tada slijedi posljednje dobro razdoblje igre Splićana u kojem se približavaju na 60:48.

Sredinom treće četvrtine probudio se Goran Ikonić koji vuče novu Bosninu seriju 10:0, a kod 70:50 Batina radi prekršaj na trici, zarađuje i tehničku pogrešku zbog prosvjeda kod suca, a Ikonić serijom slobodnih bacanja odvodi Bosnu na 75:50 i tu je priča definitivno završena.

Do kraja susreta Split se u jednom navratu tek spustio do minus 15, ali više od toga nije mogao. Bosna je posve zasluženo slavila protiv u napadu prilično bezidejnog Splita, a u obrani pak dosta nemoćnog za što zasluge nose i odlični nastupi prije svih Burrella, Ikonića i Ivanovića.

Kod Bosne statistički su prednjačili Stanley Burrell s 22 poena i šest asistencija, Ivan Ivanović s 19 poena i šest skokova te Goran Ikonić sa 16 poena. Kod Splita istaknuli su se Anthony Grant s 20 poena, pet skokova i pet asistencija te Eddie Shannon sa 16 poena.