Cibosi pobjegli u završnici

Ivor Krapac • subota, 29.11.2008.

Cibonina uspješna serija u NLB ligi produžena je na pet uzastopnih utakmica. Nova pobjeda ubilježena je u Novom Mestu, kod Krke koju vodi prošlosezonski trener Cibosa Ivan Sunara, a odluka je pala tek sredinom posljednje četvrtine...

Završnih 74:58 u Ciboninu korist djeluje pomalo zavaravajuće, momčad Velimira Perasovića imala je dosta teži posao nego će reći pobjeda sa 16 poena prednosti. Bila je to utakmica s puno uspona i padova oba sastava, serijama na jednoj ili drugoj strani, uz odluku Cibosa s 12:0 za bijeg do 64:49 sredinom posljednje četvrtine.

Otvaranje susreta pripalo je domaćim košarkašima. Pet poena Smiljana Paviča i trica Davora Marcelića odveli su Krku do ranog vodstva od 10:5, da bi se Cibona potom trgnula i serijom od 8:0, uz dvije trice Davora Kusa, okrenula na 13:10. Rozićeva trica je nešto kasnije povisila prednost na 16:12, a prva četvrtina okončana je sa 16:14 za Cibose.

Završetak prve i početak druge dionice prošao je u znaku domaće momčadi. S četiri uzastopna poena Petrova, tricom Balažiča i košem i dodatnim Kriveca povezali su seriju od 10:0 za preokret na 22:16. No, kao po nekom pravilu, Krka je u nastavku stala, a Cibona preuzela stvari u svoje ruke. Kus je započeo, Calloway sa sedam uzastopnih poena nastavio, a Andrić košem i dodatnim zaključio niz od 12:2 za novi preokret i 28:24 za Cibose.

Na kraju prvog poluvremena bilo je 28:26 u korist Perasovićeve momčadi, u kojoj su se u početnih 20 minuta s po 10 poena istaknuli Kus i Calloway. Prave pratnje nije bilo.

Kao i u prve dvije četvrtine, Krka je bolje otvorila i u trećoj. Pet poena Essingtona Shieldsa i trica Marcelića osigurali su novi preokret i domaće vodstvo od 36:32, dok je Cibona proradila u nastavku te dionice, s ukupno tri trice Roberta Trohe u bijegu do 50:41 uoči završnih deset minuta. Sveukupno, bila je to serija Cibosa od 18:5 nakon spomenuta četiri poena zaostatka.

Dvije trice Essingtona Shieldsa smanjile su domaći zaostatak na 52:49 rano u posljednjoj četvrtini, no pokazalo se da je tu bio kraj otpora Sunarine momčadi. Cibona je s već spomenutih 12:0, uz četiri poena Jareda Homana u tom razdoblju, otišla do 15 poena prednosti, pa do kraja utakmice rutinski završila posao.

Najefikasniji igrač Perasovićeve momčadi danas je bio Earl Calloway (17 poena, četiri skoka). Kus se pridružio s 12, a Troha i Rozić s po 11 poena, uz dodatak da je Troha, u izostanku suspendiranog Marshalla, na parketu proveo čak 32 minute. Branimir Longin ni ovog puta nije zaigrao. U domaćem sastavu su bolji od ostalih bili Essington Shields (15 poena) i Pavič (14 poena, sedam skokova).