Nenagrađen trud Mrava

Borna Rupnik • subota, 06.12.2008.

U 11. kolu regionalne NLB lige u Beogradu su snage odmjerili 12. i 13. momčad ljestvice, FMP i Zagreb CO. U vrlo izjednačenoj utakmici prevagu je donio napadački skok domaćih košarkaša, koji su usprkos lošem šutu u samoj završnici slavili 81:76...

Košarkaši Zagreb Croatia osiguranja na put u Beograd nisu otišli pognute glave. Bez obzira što je momčad FMP-a imala ulogu favorita, a u glavnom gradu Hrvatske su na bolovanju ostali Jakov Vladović, Krunoslav Simon i Darko Novosel, ekipa pod vodstvom Denisa Bajramovića - koji i sam ima manjih problema s leđima - bila je svjesna kako niti srpskom predstavniku ne cvjetaju ruže.

Naime, obje su ekipe u današnji ogled ušle s jednakim omjerom pobjeda i poraza (2-8), a da neće pokazivati previše poštovanja prema domaćinima Mravi su dokazali već nakon pet minuta igre. Koševima Ante Tomića, Filipa Bašljana, Tonija Dijana i Marija Dundovića odlaze na 12:6, no FMP tada ipak malo konsolidira redove i ubrzo preko mirne ruke Dragana Labovića s linije slobodnih bacanja smanjuje na 14:13.

Kraj prve dionice donio je mini-seriju Andreja Štimca, koji polaganjem i tricom zadržava zagrebačku momčad u prednosti (19:18). Početkom druge četvrtine priliku je dobio i junak susreta protiv Himkija, Luka Žorić, no najraspoloženiji igrač na terenu i dalje je bio Štimac, koji je svojim ubačajima redovito anulirao trud Predraga Samardžiskog i Nemanje Protića. Mravi nisu popustili niti kada Protićevom tricom Beograđani odlaze na plus četiri, već preko Petra Babića odgovaraju istom mjerom, kreću u vlastitu seriju i prelaze u vodstvo 34:31.

Isti su igrači sličan ritam držali do pred sam kraj poluvremena, ali zahvaljujući trećoj Protićevoj trici i košu Dragana Labovića beogradska momčad ipak na predah odlazi s minimalnom prednošću (43:42). Zagrebu je u prvih 20 minuta nedostajao samo skok (15-10 za FMP), jer su imali znatno bolji postotak šuta iz igre (65 % naspram 42 %).

Nastavak utakmice nije donio velike novitete. I dalje su se momčadi izmjenjivale u vodstvu, a naše su košarkaše predvodili Vedran Morović i Žorić. FMP se dobro snalazio i kada je trener Slobodan Klipa na radi odmora na klupu pozvao najučinkovitije igrače svoje momčadi, Labovića i Protića. Svoj su doprinos rezultatskoj ravnoteži dali Mladen Jeremić, Miroslav Raduljica i Nikola Ilić.

U 27. minuti Dijan skače pod obručem, Štimac promašuje tricu, ali Babić krade loptu i asistira Tomiću za vodstvo 61:55, što se nakratko učinilo prijelomnim dijelom treće četvrtine, no Protićeva dalekometna paljba i precizni Samardžiski ne dopuštaju Zagrebu nikakav ozbiljniji bijeg, te u posljednju dionicu susreta domaćini ulaze sa samo dva koša zaostatka.

Nakon što je nezadrživi dvojac FMP-a preokrenuo rezultat, razigrao se Toni Dijan koji svojim koševima - i jednim atraktivnim zakucavanjem - drži Zagreb u egalu. No, napadački skok domaćina pokazuje se vrlo učinkovitim sredstvom jer Mravi nikako nisu uspijevali iskoristiti loš šuterski dan Beograđana. Četiri minute prije kraja Dijan je zaradio petu osobnu grešku, a FMP odlazi na 73:71 i zbog tehničke greške ima novi napad kojeg nakon već nevjerojatnog 17. skoka u napadu realizira Raduljica, a ubrzo ponovno zabija i Protić.

Međutim, tada se ponovno budi Andrej Štimac i smanjuje na samo 77:75, no nakon Labovićevog promašaja gubi loptu za izjednačenje. Posljednji trenuci susreta donose slobodna bacanja i jednima i drugima, koja naposljetku nisu utjecala na konačni ishod, odnosno treću pobjedu FMP-a u NLB ligi. Zagreb je ponovno odigrao dobar susret, ali nikako da se prikazani nastupi pretvore u toliko željeni niz pobjeda.

U konačnih 81:76 najviše su ugradili Dijan (16 koševa, četiri skoka), Tomić (15 koševa), Štimac (13 koševa) i Babić (11 koševa, četiri skoka), a nemoć Mrava pod obručima zorno pokazuje podatak kako je najbolji skakač momčadi iz Trnskog, Ante Tomić uhvatio ukupno samo tri lopte. Domaćine je predvodio trojac Protić - Labović - Samardžiski, koji je ukupno ubacio čak 66 koševa. Zagreb CO u sljedećem kolu ugošćuje Crvenu Zvezdu, dok FMP putuje u Podgoricu.