1. Hrvatska nogometna liga, 18. kolo, 07.12.2008, 15:30 h, Kranjčevićeva, Zagreb, gledatelja: 300
Suci: Domagoj Vučkov (Rijeka), Zdenko Mergeduš (N. Gradiška), Darko Jambrović (Čakovec)

Borna Rupnik • nedjelja, 07.12.2008.

Derbi začelja u Kranjčevićevoj ulici pripao je nogometašima sesvetske Croatije, koji su uspjeli preokrenuti vodstvo gostiju iz Zadra i stići do iznimno važne pobjede, kojom su svojim današnjim protivnicima i izravnim konkurentima u borbi za opstanak pobjegli na velikih šest bodova prednosti...

Goran Jurakić
52'
20
Mario Jurin
66'
25
Krunoslav Čičak
79'
Ante Mitrović
62'
23
Marko Rašo
74'
15
Jure Jerbić
80'
Ivica Datković

Zadrani su utakmicu pred tristotinjak gledatelja započeli na najbolji mogući način, pogotkom već u drugoj minuti. Vratar Croatije Ivan Radoš između svojih stopera nije uspio izbaciti loptu dovoljno daleko od vratiju, do nje stiže Želimir Terkeš i uz nespretnu reakciju domaće obrane šalje je u gol.

Međutim, Sesvećani su se vrlo brzo oporavili od šoka i u svojoj prvoj izrađenoj akciji stigli do izjednačenja. Antun Palić je prošao kroz sredinu i pronašao Gorana Juroša koji snažnim udarcem nadmudruje zadarskog vratara Vukovića. Taj je pogodak dao dodatni poticaj nogometašima Croatije koji su krenuli i po drugi pogodak, no Aljoša Vojnović u dvije dobre situacije nije najbolje reagirao.

U nastavku prvog poluvremena tempo je malo pao, a nakon dobrog pokušaja Terkeša glavom iz 20. minute Zadar je stvorio još dvije-tri poluprilike. Najbolje šanse posljednjeplasirane momčadi prvenstva zbile su se u 37. i 38. minuti, kada sesvetska obrana prvo čisti jednu gužvu u svom šesnaestercu, a zatim nakon Radoševe obrane Terkeš promašuje prazna vrata, no eventualni bi pogodak ionako bio poništen zbog zaleđa.

Ključan potez utakmice u 52. minuti vuče trener Croatije Ljupko Petrović, kada blijedog Martina Šabana mijenja Goranom Jurakićem. Nakon samo dvije minute Jurakić nakon dobre akcije s Vojnovićem probija desnu stranu i prizemnim udarcem zabija za 2:1 te izaziva veliko slavlje na klupi domaće momčadi.

No, Sesvećani tu ne staju i shvaćaju kako imaju priliku povećati vodstvo. Izvrsnim otvaranjima i brzim prelascima u fazu napada izazivaju pomutnju u zadarskoj obrani. Dva dobra protunapada zapucao je upravo Jurakić, ali poslije propuštene prilike Jakova Suraća, koji je u 69. minuti s deset metara opalio preko gola, stiže kazna. Vojnović je još jednom povukao prema naprijed, dodao na lijevu stranu prema Jurinu, koji lijepim udarcem postavlja konačnih 3:1 samo par minuta nakon ulaska u igru.

S obzirom da nisu smogli snage za brzi rezultatski povratak, nervoza u redovima Zadrana sve je više rasla, a njoj je pridonosio i Radoš vrlo dobrim obranama gostujućih pokušaja. Pogodak mu nisu uspjeli zabiti ni Surać niti Mitrović. A kada je u 89. minuti jednu loptu s crte očistio kapetan Croatije Renato Pilipović, postalo je jasno kako će ova vrlo vrijedna tri boda ostati u Zagrebu.

Nakon Interovog poraza od Varteksa, Croatia iz Sesveta proljeće će dočekati na desetom mjestu prvenstvene ljestvice, s 19 bodova - jednim više od Zaprešićana i šest više od Zadra.