Ciboni prvo zagorsko slavlje

Goran Markuš • utorak, 30.12.2008.

Bez većih problema Cibona je upisala i prvu zagorsku pobjedu nad KK Zabokom i tako osigurala nastup na završnici Kupa Krešimira Ćosića. Vruća atmosfera u dvorani očito nije smetala Callowayu koji je sjajnim nastupom, uz domaćeg Sašu Jankovića pokupio i titulu najefikasnijeg igrača na terenu...

Četvrtfinale Kupa Krešimira Ćosića ostvarilo je nešto na što su momci iz Zaboka čekali punih 30-ak godina postojanja svojeg kluba - dvoboj sa "velikom" Cibonom. U trenutku izlaska igrača obiju momčadi na teren slavlju i veselju dupkom punih tribina u Bedekovčini nije bilo kraja, a prisutnost izbornika hrvatske košarkaške reprezentacije, Jasmina Repeše dodatno je uljepšalo ionako prekrasan ugođaj.

Nakon nešto više od minute igre domaćini zabijaju za prvo i jedino vodstvo na utakmici, a gromoglasno slavlje navijača riječima je uistinu teško opisati. Međutim, gosti iz Zagreba nisu ništa namjeravali prepustiti slučaju i košem večeras fantastičnog Earla Callowaya (20 poena, 6 skokova, 3 asistencije) otvaraju veliku 13:0 seriju.

Očekivano, Dragutin Črnjević, trener Zaboka uzima svoju minutu odmora, no njegovi momci svoj drugi poen upisuju tek 60 sekundi nakon povratka na teren. Solidnih devet poena prednosti gostiju u posljednjih pet minuta prve četvrtine, nošeni odličnim Nikšom Prkačinom (14 poena, 3 asistencije), Cibona diže na velikih +17 nakon uvodnih deset minuta igre.

Zabočani puno slobodnije otvaraju drugu četvrtinu, a prvi koš Luke Vevereca (3 poena, 3 skoka) rezultat je prekrasne akcije domaćina popraćene još ugodnijim slavljem s tribina. Nakon 15. minuta igre Robert Lež (7 poena,5 skokova) zabija za i više nego solidno smanjenje na 12 poena razlika, no slijedi 0:9 serija Cibone da bi Jared William Homan (13 poena, 5 skokova) zakucavanjem pet sekundi prije kraja osigurao velikih +22 gostiju uoči drugog poluvremena.

Nakon malo pjesme i plesa za vrijeme odmora Lež ostvaruje novo uspješnije otvaranje četvrtine za Zabočane nakon čega dvojac Prkačin - Calloway unosi potpuni nered na teren i Cibona je uskoro na ogromnih +30. Rast razlike ne staje sve do 28. minute kada domaćini zabijaju dvije trice koje upotpunjuju košem iz igre te slobodnim bacanjem za 9:2 seriju. Na posljednji službeni odmor odlazi se rezultatom 45:73.

Da ih serija domaćina nije poljuljala Cibosi potvrđuju već na samom otvaranju posljednje četvrtine kada nakon prekrasnog zakucavanja Marina Rozića (12 poena, 5 skokova, 3 asistencije) rade 11:2 seriju i ponovno bježe iznad +30. U završnici u kojoj se uz cijelu večer sjajnog Sašu Jankovića (20 poena, 7 skokova) posebno istaknuo i Zoran Pehar (13 poena, 7 skokova), domaćinima nije preostalo ništa drugo nego smanjiti razliku, a sa konačnih 63:92 zasigurno nitko nije nezadovoljan.

Nažalost, večeras na terenu nismo mogli vidjeti tri vrlo važna igrača svojih klubova. Dok je zabrana igranja domaćih natjecanja za Rawlea Marshalla kao i ozljeda Branimira Longina vjerojatno svima poznata stvar, jedan od ponajboljih košarkaša domaćina, Ive Ivanov također nije smogao snage za ulazak s klupe čime bi zaostatak domaćina vjerojatno ipak bio nešto manji.

Trener Cibone, Velimir Perasović otišao je prezadovoljan s atmosferom u dvorani: "Mislim da smo potpuno očekivano dominirali susretom, no ovom bih prilikom posebno napomenuo kako sam uistinu presretan kad igramo pred ovako prepunim tribinama kakve su bile ove u Bedekovčini. Osjećaj je prekrasan."