Pišemo i zaboravljamo

Ivor Krapac • srijeda, 21.01.2009.

Iako su bili daleko od impresivne izvedbe, košarkaši Cibone došli su do nužne pobjede u nastavku svoje utrke za plasmanom na Final Four NLB lige. Cibosi su u 18. kolu nekako pronašli put do dva boda protiv FMP-a...

Kad završi prema željama, sve izgleda ljepše, pa će Cibosi već nekako zaboraviti i na muke s gostima iz beogradskog predgrađa i slovenskim sucima, koji, blagim i pristojnim rječnikom, nisu baš imali svoj dan. FMP je pao s 85:78, što je najvrjednije spomena iz ove utakmice.

Prvih nekoliko minuta donijelo je egal na semaforu, no Cibosima nije dugo trebalo da se pokrenu. Nakon minusa od 7:6, Perasovićeva momčad je serijom od 9:0, uz četiri poena Kusa i tricu Callowaya, okrenula na 15:7 i preuzela kontrolu u prvoj dionici.

Vezane vijesti

S obzirom da su Cibosi dosta rano iskoristili bonus, gosti su uglavnom poentirali iz slobodnih bacanja, najviše se približivši do 25:20 nakon koša i dodatnog bacanja Labovića u posljednjoj minuti prve dionice. No, Cibosi su na prvi dvominutni odmor ipak otišli s nešto većom prednošću, Prkačin je osigurao 27:20.

Druga četvrtina ubrzo je donijela potpuni povratak gostujuće momčadi. Raduljica je serijom poena pod košem smanjio na samo četiri razlike, da bi trice Milutinovića i Čovića u 15. minuti osigurale preokret i FMP-ovu prednost od 35:34.

U nastavku četvrtine Cibona je novom serijom nezadrživog Kusa (19 poena u prvom poluvremenu) vratila prednost na svoju stranu, najviše sa 47:41 dvije minute do velikog odmora. Ipak, Beograđani su se održali na površini ponajviše stoga što su uživali tretman kao da Cibona pod obručima preferira hrvanje, a oni balet - novi niz slobodnih bacanja, uglavnom uz realizaciju Čovića, pripomogao im je da nakon 20 minuta smanje na samo 49:48.

Omjer izvedenih slobodnih bacanja bio je dobar razlog za čuđenje na isteku prvih 20 minuta. FMP ih je izveo 23, što možda i nije sporno s obzirom da su Cibosi igrali vrlo čvrsto u obrani, ali da je Perasovićeva momčad imala samo osam slobodnih ipak iznenađuje. Na dosta kontakata pod FMP-ovim obručem suci su jednostavno ostali nijemi.

Žalosno je u košarkaškom izvještaju previše vremena posvetiti sucima, no slovenski trojac predvođen Sašom Puklom zaslužio je riječ-dvije i u trećoj četvrtini. U odnosu na kriterije iz prvih 20 minuta, okrenuli su ploču i prestali suditi sve na što su se gosti mogli osloniti u prvom poluvremenu, dok je Cibona dobila nekoliko odluka više u svoju korist.

Što se ostalih zbivanja na parketu tiče, Nikša Prkačin bio je glavni junak u odvajanju Cibosa do 62:53, da bi se na posljednji kraći predah otišlo nakon Vukuševićeve trice za 69:60. Moglo je biti i deset razlike s obzirom da je Vukušić utrpao tricu uz Protićev prekršaj, no krilo Cibosa nije iskoristilo dodatno slobodno.

U četvrtoj dionici suci nisu bili ništa bolji, ovog puta više na štetu gostiju, no o njima je rečeno već i previše - važnije je istaknuti da su u tom razdoblju utakmice Cibosi došli na svoje i riješili se svih briga.

Nakon što je FMP otvorio četvrtinu sa 7:0 i smanjio na 69:67, domaća momčad odgovorila je svojom serijom od 10:0 i povisila na 79:67 dvije i pol minute do kraja, što gosti više nisu dostigli. Uspjeli su tek priprijetiti smanjenem na 79:73 na ulasku u posljednju minutu, da bi Cibona doplovila do pobjede uz nekoliko pogođenih slobodnih bacanja.

Najefikasniji igrač Perasovićeve momčadi danas je bio Davor Kus (23 poena, 8/12 iz igre), dok je Nikša Prkačin ubilježio 20 poena i sedam skokova. Goste je s 22 poena i sedam skokova vodio Dragan Labović, a Miroslav Raduljica dodao je 17 poena i osam skokova.