Izbjegnuta katastrofa

Borna Rupnik • srijeda, 21.01.2009.

Susret druge i posljednje momčadi NLB lige okončan je u skladu sa stanjem na ljestvici. Partizan je u Beogradu svladao Zagreb CO rezultatom 81:64, te uz ishod uz Domžalama ostavio Mrave na samome dnu...

Partizan se protiv Zagreba želio vratiti na pobjednički kolosijek. Poraz u Zadru bio je posljedica umora i manjih ozljeda, kažu u Beogradu, a Mrave su dočekali s nužnim oprezom zbog dobre partije u Draženovom domu te sigurnog slavlja nad Bosnom u posljednjem kolu. S druge strane, Denisu Bajramoviću neusporedivo je važnija subota, kada u Trnskom gostuje Helios, ali najavio je da nema predaje ni u Srbiji. "Ni Partizan nije nepobjediv", dodao je Bajramović, istaknuvši pritom i njihove mnogobrojne kvalitete.

Nažalost, na parketu je na vidjelo razlika u kvaliteti izašla odmah po početku dvoboja. Utakmicu tricom otvara Milenko Tepić, Novica Veličković nakon pet minuta igre svojim petim ubačajem povisuje na 12:5, Uroš Tripković odvodi svoju momčad na deset razlike (16:6), a do kraja prve četvrtine isti igrač pogađa još dvije trice i zaključuje prvih deset minuta s uvjerljivih 28:17 za Partizan.

Mrave su koliko - toliko na životu pokušavali održavati Ante Tomić i novi playmaker Vladimir Krstić - Jakov Vladović još se uvijek oporavlja od ozljede. U drugoj dionici ništa novo, Veličković kreće u mini-seriju 5:0, u 14. minuti pridružuje mu se i Aleksandar Rašić za +20 (39:19), a takav se odnos snaga održao i do poluvremena. Beograđani su osim Veličkovića i Tripkovića imali izrazito raspoložene pojedince: u prvom se dijelu utakmice samo Lucić i Lasme nisu upisali u strijelce.

Uz zaostatak 50:29 na predahu, strahovalo se da bi Zagreb mogao doživjeti pravu rezultatsku katastrofu, no košarkaši iz Trnskog srećom su se trgnuli već u prvim minutama nastavka utakmice. Tomiću se pod košem pridodao Luka Žorić, kapetan Krunoslav Simon je pogodio dvije trice, ali je za Partizan odgovorio Jan Vesely.

Dalekometni ubačaj Petra Babića omogućio je Mravima na u posljednju dionicu uđu sa samo deset koševa manjka (59:49). Međutim, tada jednakom mjerom uzvraćaju Veličković i Petar Božić, dok je u zagrebačkim redovima jedini precizan Ante Tomić, što nikako nije bilo dovoljno da uhvatiti domaćine.

Pet minuta prije isteka vremena Beograđani se vraćaju na bezbrižnih 20 poena viška, a Zagrebaši su to naposljetku uspjeli smanjiti tek na 81:64.

Jednu od 16 najboljih momčadi Eurolige predvodio je Novica Veličković s 21 košem i 13 skokova. Petar Božić dodao je 12, a Uroš Tripković 11 koševa. Kod Zagreba je najraspoloženiji bio Tomić, s 18 poena i deset skokova, dok je jedini dvoznamenkasti strijelac bio još Andrej Štimac, koji je upisao 12 koševa. No, njegov je doprinos došao prekasno.

Zagreb se svojim 15. porazom - i zahvljajujući pobjedi Heliosa nad Zadrom u produžetku - zadržao na samom dnu ljestvice, dok se Partizan 16. pobjedom izjednačio na vrhu s Crvenom Zvezdom.