Priča o kravi i mlijeku

Branimir Korać • srijeda, 21.01.2009.

Mogli bi Zadrani jako žaliti za izgubljenim bodovima u Domžalama. Posljednjeplasirani Helios svladao ih je nakon produžetka 94:92 u susretu u kojem su im Zadrani pobjedu dali na pladnju...

Najgore je kada se bodovi upišu unaprijed. Zadar je u Domžale otišao odraditi posao, a vratio se bez bodova. Sve o no što su dobrog napravili pobjedom protiv Partizana, palo je u vodu nakon neočekivanog poraza u Domžalama koji je vratio u igru za Final Four Cibonu.

Otvaranje utakmice proteklo je u znaku Zadra. Domaćin je od vodstva Zadra 6:4 prespavao nekoliko napada i Zadar je s pet poena Perića i tricom Gečevskog pobjegao već u četvrtoj minuti na 14:4. Opasni šuter Jacobsen svojom četvrtom tricom u osmoj minuti smanjio je na 16:13, no Dixon i Macura serijom 6:0 vraćaju Zadar u mirne vode.

Nakon što su prvu četvrtinu riješili u svoju korist 29:21, Zadrani su dopustili domaćinu da se preko Zalokara i Janže približe na 29:26, a zatim petom tricom Jacobsena izjednače na 29:29. Seriju bez koša Zadrana prekinuo je u 14. minuti Juby Johnson polaganjem. Do kraja prvog poluvremena Zadrani su ipak sredili svoje redove i na odmor otišli s očekivanih visokih 45:33. Prvo poluvrijeme u velikom stilu odradili su Todor Gečevski s 11 poena i sedam skokova te Hrvoje Perić s devet poena i sedam skokova.

Ponovno otvaranje četvrtine za Zadrane nije bilo dobro. Helios je pomalo nagrizao prednost i u 28. minuti stigao ponovno na poen zaostatka. Malo Zadru znači što je tri napada zaredom vezao trice u završnici četvrtine, to je činio i Helios i u posljednju dionicu ušlo se s malom prednosti Zadrana 62:60.

Na početku posljednje četvrtine Helios je tricom Zalokara došao do prvog vodstva na utakmici. Posve izjednačeno se ušlo u posljednje tri minute kada Zadar preko Dixona napokon ponovno dolazi do prednosti i vodi 73:75 poslije dužeg razdoblja u kojem su Zadrani bili ti koji su morali stizati zaostatak. Na ulasku u posljednje dvije minute Johnson je ubacio tricu za mirnih 78:73, ali odmah je na drugoj strani uzvratio Snow, Stipčević je izgubio loptu i Helios je dobio priliku vratiti se.

Domaćini priliku propuštaju, Snow je požurio i promašio tricu, a Ivanov s dva slobodna bacanja vraća Zadar na osjetnijih 80:76. Močnik je još jednom smanjio, trend pomaganja Heliosu nastavio je izgubljenom loptom Gečevski, a Laškevič to koristi i polaže za 80:80. Gečevski je imao još jednu priliku donijeti Zadru pobjedu u 40 minuta, međutim promašio je polaganje i otišlo se u produžetak.

U produžetku Helios je uspio doći u 42. minuti do velikih 87:83 nakon trice Snowa, no Zadar je odmah spašavao tricom na drugoj strani Stipčević, a nakon njega Ivanov je ubacio jedno bacanje i poravnao na 87:87 uoči posljednje minute. Prednost Heliosu donio je Krušič polaganjem, a Gečevski je uzvratio tricom za novo vodstvo Zadra 90:89, prvo vodstvo u produžetku. Nakon izgubljene lopte Krušiča, Zadar je dobio priliku povećati prednost, no Dixon promašuje polaganje, a Krušič odmah vraća Heliosu prednost.

Dixonovo polaganje ponovno je donijelo Zadru vodstvo, međutim na drugoj strani Jacobson pogađa svoju čak osmu tricu za 94:92 Heliosa, Stipčevićev pokušaj s centra sa sirenom nije prošao i Zadar je bez bodova otišao iz Domžala.

Sve su Zadrani imali u svojim rukama, vodili su u završnici regularnog dijela, mogli mirno privesti susret kraju, međutim, nisu uspjeli. A dugo će pamtiti i internacionalce Snowa i Jacobsona koji su im kombinirano ubacili 15 trica.

Najbolji u zadarskom sastavu bili su Gečevski s 25 poena i 12 skokova te Ivanov s 11 poena i 11 skokova. Kod domaćina Jacobson je ubacio 33 poena uz devet skokova dok je Snow dodao 23 poena. Miha Zalokar uhvatio je deset skokova.