Olimpija iščupala pobjedu

Ante Jukić • srijeda, 21.01.2009.

Iako su četiri minute prije kraja imali deset poena zaostatka, košarkaši Union Olimpije uspjeli su doći do pobjede na uvijek neugodnom gostovanju u Novom Sadu. Uspješni gost bio je i Hemofarm (pobijedio u Novom Mestu), dok je domaću pobjedu izborila sarajevska Bosna...

Ni tri uzastopna poraza nisu previše poremetila raspoloženje u redovima sarajevske Bosne. Povratak na pobjedničke staze Studenti su tražili u domaćem dvoboju protiv Budućnosti, a dodatni razlog za optimizam u domaćim redovima donio je potpis BiH reprezentativca Elvira Ovčine.

Istina, forma iskusnog 32-godišnjaka definitivno nije na najvišoj razini, no suigračima je puno značila i sama njegova prisutnost na parketu, pogotovo što se druge strane nalazila jedna tako kvalitetna momčad poput Budućnosti. Podgoričani su, podsjetimo, svoje kapacitete potvrdili prošlotjednom pobjedom nad Cibonom, a ostanak u utrci za Final Fourom podrazumijevao je i pobjedu na neugodnom gostovanju u Sarajevu.

Prvo poluvrijeme dvoboja u Skenderiji bolje su odigrali gosti. Nakon prve četvrtine Budućnost je imala pet poena prednosti (22:17), a kada su u 17. minuti pobjegli na 42:28, činilo se kako će sarajevska momčad ubilježiti i četvrti uzastopni poraz.

Ipak, domaćini su se već do kraja poluvremena uspjeli spustiti na -7 (37:44), da bi onda nakon odmora vrlo brzo uhvatili priključak i podignuli atmosferu među 1500 okupljenih gledatelja. Iako su se tricom Vladimira Micova gosti početkom posljednje četvrtine još jednom uspjeli malo odlijepiti (62:56), uzbudljiva završnica pripala je Studentima, koji su na kraju slavili rezultatom 79:75.

Najefikasniji pojedinac u redovima pobjednika bio je Goran Ikonić (22), a vrijedi spomenuti i vrlo dobre role Đorđevića i Ovčine, koji su dodali po 15 poena. Ovaj potonji je, tako, već u svom premijernom nastupu nakon povratka iz inozemstva pokazao kako će njegovo iskustvo biti od velike pomoći sarajevskoj momčadi.

Krka je u nedjelju, pomalo neočekivano, slavila u Tivoliju, tako da je s puno optimizma i želje za produžetkom dobrog raspoloženja dočekala goste iz Vršca. S druge strane, košarkaši Hemofarma, u Novo Mesto su doputovali s namjerom da još malo trasiraju put prema završnom turniru četiri najbolje momčadi regionalne lige.

Nakon izjednačenog prvog poluvremena (36:35 za Krku), utakmica se prelomila u trećoj dionici, koji su okončali vodstvom 67:56. Uspjeli su domaćini, istina, u posljednjoj četvrtini uhvatiti priključak, slobodnim bacanjima Essington Shieldsa u 40. minuti doći i na samo poen zaostatka, no više od toga nisu mogli.

U konačnih 75:74 Hemofarma najviše je poena, njih 22, ubacio Milan Mačvan, kojemu su znatno pomogli Božović (18) i Marković (15). Kod Krke je, pak, odličnu partiju pružio već spomenuti Richard Essington Shields, no njegova 33 poena na kraju su se ipak pokazala nedovoljnim. Naš Davor Marcelić poraz svoje momčadi odgledao je s klupe.

Kako su košarkaši novosadske Vojvodine izgubili domaću utakmicu protiv Union Olimpije, vjerojatno ni njima još dugo neće biti jasno.

Domaći košarkaši preuzeli su konce utakmice već od prve minute, u 37. minuti imali su i, činilo se tada nedostižnih, 73:63, da bi u onda u samoj završnici prosuli sve ono što su strpljivo gradili cijelu večer. Slobodnim bacanjem Jasmina Hukića Zmajčeki su u 40. minuti došli na samo poen zaostatka (74:75), a za potpuni preokret pobrinuo se Sašo Ožbolt, koji tricom odvodi goste na 77:75. Mirnim izvođenjem slobodnih bacanja gosti su uspjeli sačuvati prednost, te slaviti s konačnih 82:80.

S 22 ubačaja Ljubljančane je do pobjede predvodio Jasmin Hukić. Po 13 poena dodali su Golubović i Nešović, dok je naš Damjan Rudež utakmicu završio s 4 poena na kontu. U redovima Vojvodine bolji od ostalih bili su Fischer (17) i Borovnjak (16).