Kakav povratak Cibone u Beogradu!

Ivor Krapac • subota, 24.01.2009.

Košarkaši Cibone uzeli su iznimno važnu pobjedu u Beogradu u 19. kolu NLB lige. Cibosi su uz veliki preokret u drugom poluvremenu svladali Crvenu zvezdu, nadoknadivši minus od 17 poena nakon prvih 20 minuta...

Ukoliko Cibona ostvari prvi dio svog cilja u regionalnoj ligi plasmanom na Final Four ovog natjecanja, današnja pobjeda nad Crvenom zvezdom ostat će upamćena kao posebno važna. Cibosi su pri odlasku na 15-minutni predah u svlačionicama bili praktički na konopcima, loša predstava u prvih 20 minuta odvela ih je u zaostatak od 48:31, da bi u nastavku prikazali nešto sasvim drugo, puno borbenije. Na kraju su dobili i nagradu za uloženi trud, otišavši iz Beograda s tri poena prednosti (79:76).

Početak prve dionice prošao je bez većeg rezultatskog odmaka na bilo kojoj strani. Owens je pokrenuo domaće s dvije rane trice, dok je s druge strane odgovorio Bruno Šundov, koji je danas startao u petorci nakon što je u prošloj utakmici, sredinom tjedna protiv FMP-a, proveo svih 40 minuta na klupi. No, osim dobrih napadačkih minuta, Šundov je imao i brzo prikupljene dvije osobne, zbog čega ga je ubrzo zamijenio Nikša Prkačin.

Crvena zvezda je trećom Owensovom tricom povisila na 14:9 na isteku četvrte minute, da bi Cibosi u nastavku predvođeni Alanom Andersonom vratili stvari u egal, pa i poveli Andrićevim polaganjem za dotad maksimalnih 17:14.

Dobro razdoblje trajalo je do Ciboninih 21:18, nakon čega je stalo baš sve. Veliki pad započet je Kešeljevom blokadom na Kusu na trici iz kuta, a nastavilo se s nekoliko izgubljenih lopti Perasovićeve momčadi i preokretom domaćih do 30:22 tricom Marinovića praktički s centra sa sirenom na isteku prve četvrtine.

Momčad Svetislava Pešića je početkom druge četvrtine produžila seriju na ukupnih 14:1 i stigla do okruglih deset razlike (32:22), pa nakon nekoliko minuta obostranog zastoja izvela novi bijeg u završnici prvog poluvremena. Nakon 34:24 rano u drugoj dionici, domaći su serijom od 10:3 odmaknuli do velikih 44:27 u 18. minuti, zadajući ozbiljne glavobolje Velimiru Perasoviću. U tom razdoblju Vukovi su izgledali kao izgubljene ovce. Nigdje nikoga i ni od koga ništa osobito - tek je Davor Kus pokušavao uljepšati sliku, ali ni njemu nije išlo po željama.

Na poluvrijeme se otišlo s 48:31 za Pešićevu momčad, a teško je izdvojiti što je bilo najlošije za Cibose u tih 20 minuta. Ipak, treba istaknuti dvije stvari iz statistike - Crvena zvezda imala je devet skokova u napadu (ukupno 18, pet više od protivnika), a Cibona je naštetila vlastitim šansama s devet izgubljenih lopti.

Uoči drugih 20 minuta nada nije bila velika, no mogla se pronaći u prisjećanju na gostovanje u Ljubljani u prvom dijelu sezone, kad su se Cibosi izvukli iz velike rupe u pobjedi nad Union Olimpijom. Ako je išlo jednom...

Cibona je prvi dio povratka izvela početkom treće četvrtine - trica Trohe i još dvije Alana Andersona u seriji od 11:0 vratile su Perasovićevu momčad na šest poena zaostatka (48:42). U nastavku je Troha utrpao još dvije trice dvaput približivši Cibose na samo tri poena zaostatka, no bliže od toga još nije išlo - uoči posljednjih deset minuta domaći su malo povećali razmak otišavši do 63:57.

U posljednjih deset minuta Perasović je postavio zonu koja se pokazala kao pravo rješenje s obzirom da su domaći promašili gotovo sve, s izuzetkom dvije Robertsove trice kojima su stigli do obećavajućih 76:69 nešto manje od tri minute do kraja. No, nakon toga više nisu zabili baš ništa.

Cibosi su poenima Prkačina, Callowaya i Andersona okrenuli na 77:76, da bi "točku na i" preokreta postavio Lukša Andrić polaganjem za 79:76 12 sekundi do kraja. Pešićeva momčad je u posljednjem napadu išla na Leroya Owensa, no njegova trica pod Andersonovim pritiskom ostala je prekratka i priči je bio kraj.

Perasovićeva momčad imala je više junaka, a statistički je najbolje izgledao Anderson (22 poena, 7/11 iz igre, devet skokova). Prkačin je dodao 13 poena i šest skokova, a Andrić i Troha po 12 poena. Vrijedi dodati i šest poena i devet skokova Earla Callowaya. Domaće je sa 16 poena i devet skokova vodio Roberts, Owens se pridružio s 13 poena, a Vladimir Štimac s 10 poena i sedam skokova.