Zadrani okrenuli Hemofarm

Tea Lokas • subota, 24.01.2009.

Nakon pobjede Cibone u Beogradu, Zadrani nisu imali pravo na krivi korak protiv Hemofarma. Gosti iz Vršca dobar dio susreta bili su u prednosti, ali završnica je pripala ipak Zadranima koji bilježe važnu pobjedu...

Sa strepnjom su Jazine dočekale Hemofarm, kojega se nakon prošlotjednog kiksa jednostavno moralo pobijediti na domaćem terenu, kako bi se nade u plasman na Final Four održale na životu.

Hemofarm je poveo u prvoj minuti susreta košem Nebojše Joksimovića. Nedugo nakon rezultat se povećao u korist Hemofarma na 5:11, a za to odvajanje najzaslužniji je Milan Mačvan koji ubacuje tricu u šestoj minuti.

No Zadar ne počinje propadati dublje, već odmah uzvraćenom tricom i slobodnim bacanjem Stipčevića hvata priključak te drži lagano vodstvo od pola koša do kraja prvog dijela kada raspoloženi Mačvan pogađa dva slobodna bacanja poravnavši tako rezultat.

Nakon 20:20 na kraju prve četvrtine Zadar je još neko vrijeme uspijevao održavati rezultat, ponajviše zahvaljujući Tomislavu Ružiću. Pri rezultatu 34:35 događaju se dva kiksa zadarskih košarkaša (propušteno jedno slobodno bacanje Perića i promašena trica Ružića) te ekipa Hemofarma odlazi na +6, a pri kraju poluvremena i na deset poena prednosti, što će ublažiti Gečevski košem za konačnih 40:48 prije odmora.

Agonija Zadra nastavlja se i na početku drugog poluvremena te kroz gotovo cijelu treću četvrtinu. Dugu crnu rupu koju još više potkopava Mačvan, nikako ne uspijevaju smanjiti Zadrovi pucači. Perić, Stipčević i Gečevski ne uspijevaju napraviti "korak više" i približiti se Hemofarmu.

Tek u 29. minuti susreta budi se Zadar na domaćem terenu te dvama slobodnim bacanjima Perića dolazi na tek tri poena zaostatka (54:57). Kao odličan potez pokazalo se uvođenje Malika Dixona i Dejana Ivanova koji pri kraju treće četvrtine dovode Zadrane do prvog vodstva još od početnih 22:20 (59:58).

Veličanstven povratak Zadra u posljednjih deset minuta! Dok su dvije trice Pavkovića u 35. minuti pokazivale posljednje trzaje Hemofarma, Zadrova igra se rasplamsala, kao da je ulazak Dixona dao krila igračima. Nakon faula Ivanova u 39. minuti, Marković je precizan s linije slobodnih bacanja (79:74), ali tu je kraj priče za Hemofarm.

Gečevski se u posljednjoj minuti susreta košem i tricom promaknuo u igrača utakmice, a u kombinaciji s tricom Johnsona koja je postavila konačan rezultat 89:75, Zadar je popravio dojam narušen u prethodnoj utakmici.

Kod ekipe Zadra zablistali su Stipčević i Ivanov s po 16 poena, dok je Gečevski ubacio 19. Stipčević je upisao najviše asistencija (11), dok se Gečevski proslavio i skokovima (15). S protivničke strane Milan Mačvan i Stefan Marković ubacili su 19 i 18 poena, ali je Marković takvu statistiku zaslužio igravši 11 minuta manje od Mačvana.