Parižani vratili lentu "prve pratilje"

Maja Giljanović • nedjelja, 01.03.2009.

Sinoć je Toulouse remijem u Auxerreu preskočio i Marseille na trećem, ali zbog bolje gol-razlike i PSG na drugom mjestu. Niti na 24 sata, međutim, jer danas su protiv Caena i Nancyja slavili i jedni i drugi...

PSG-u Nancy nije najdraži gost. Correina je momčad iz Pariza, naime, sa zadnjih deset gostovanja šest puta odnosila bod ili više - zadnje dvije godine limitirali bi Parižane na 0:0, ali ovog puta su poklekli u samom otvaranju utakmice.

U desetoj ih je minuti svojim 14. ovosezonskim golom matirao Hoarau, a samo tri minute poslije vodstvo je PSG-a podebljao Giuly. Niti privremeno smanjenje Fereta u 30. minuti, niti zamor materijala nakon uzvrata Kupa UEFA protiv Wolfsburga (3:1 nakon 2:0 u prvoj utakmici), nisu Parižane omeli u upisivanju 14. ovosezonske pobjede.

Nakon prošlotjednog remija u Grenobleu, ovaj dvostruko bitan trijumf PSG-a potvrdili su u 40. minuti sada prvi strijelac lige Hoarau - dijeli tu poziciju s Toulouseovim Gignacom - a u 63. i Sessegnon. PSG tako prije večerašnje utakmice Lyona i Rennesa za Lavovima zaostaje samo tri boda.

Trener Monaca Ricardo Gomes učmalu je atmosferu u svlačionici Kneževa koja se u igrače sedmerostrukog (zadnji put 2000.) francuskog prvaka uvukla nakon remija protiv Lorienta i dva poraza zaredom protiv Marseillea i Lillea, pokušao razbiti temeljitom prekomandom momčadi. Danak su tako platili, Dario Šimić, Jerko Leko i Nikola Pokrivača - sva trojica su, naime, svih 90 minuta odgledala s klupe.

Utakmicu potencijalno velikog uloga, Monaco je nakon 25. kola na 12., a Saint-Etienne ispod crte na 18. mjestu i dijele ih samo tri boda, optimističnije su najavljivali gosti. Perrinovoj su momčadi porasle ambicije nakon prolaza dalje u Kupu Uefa (Olympiakos), dok se Monaco više "poklopio ušima" s obzirom da u Le Championnatu nisu pobijedili od kraja siječnja (Grenoble).

Monaco je poveo golom Nimanija u 20. minuti, ali slavlje tradicionalno malobrojnih navijača (niti 5.000) potrajalo je samo četiri minute dok za Les Verts nije izjednačio Payet. Gosti su i poveli u 61. minuti golom Matsuija samo da bi im Mollo u prvoj minuti nadoknade izbio izuzetno bitna dva boda. Zamalo i sva tri, ali je Nkouloua u zadnjim sekundama utakmice zaustavila stativa Janota. Monaco je remijem ostao "ni na nebu, ni na zemlji" na 12. mjestu, dok je Saint-Etienne pao na 19.

Marseille je nakon euforičnog prolaska u 1/16 finala Kupa Uefe protiv Twentea u Caen doputovao kao izraziti favorit. Olympique je Normandiju na zadnjih deset utakmica pet puta napuštao visoko uzdignuta čela, a još su dvaput izvlačili bod.

Budući je Caen bez pobjede još od 22. studenog i od mogućih 30 osvojili su samo pet bodova navijači Marseillea su unaprijed upisali bodove. Zabrinuli su se kada je Cheyroua u 12. minuti zaustavila greda i kada je uspavljujuće prvo poluvrijeme završilo 0:0, ali ih je svojim tri boda vrijednim prvijencem nakon dolaska iz Šahtara razveselio Brandao u 67. minuti.

Tri remija i poraz bilanca su Bordeauxa u posljednje četiri utakmice prije današnje protiv Lorienta - trener Blanc se prije dva dana makar deklarativno oprostio od borbe za naslov, a atmosferi nije pridonijela ni eliminacija iz Kupa UEFA (4:3 u 90. minuti) u Istanbulu protiv Galatasaraya.

50 minuta je izgledalo da Lorient van svog Yves-Allainmata neće izgubiti ni osmi put zaredom čak i bez svog prvog strijelca ozlijeđenog Gameira prijetili su Žirondincima, dok im nije svojim osmim golom sezone na početku drugog poluvremena presudio Chamakh.