Premiership, 30. kolo, 22.03.2009, 17:00 h
Liverpool 5:0 Aston Villa
Aston Villa

Moćni Liverpool korak do Uniteda

Borna Rupnik • nedjelja, 22.03.2009.

Demostracija moći na Anfieldu ovoga se puta prelomila na leđima Aston Ville, koja je u Liverpool doputovala razmišljajući o borbi za Ligu prvaka. Međutim, na putu kući morat će dobro razmisliti što ih je snašlo jer ih zahuktali stroj Rafaela Beniteza jednostavno otpuhao s terena...

Chelsea u subotu nije znao iskoristiti novi posrtaj Manchester Uniteda, ali Liverpool je to učinio u velikom stilu. Aston Villa je na Anfieldu deklasirana već u prvom dijelu i zaostatak Redsa za Crvenim vragovima u ovom trenutku iznosi samo jedan jedini bod, pri čemu ljuti rivali s Old Trafforda imaju utakmicu manje. Ništa manje važan nije ni podatak da je Liverpool značajno popravio svoju gol-razliku.

Gosti iz Birminghama na probleme su naišli već u prvim minutama. Bradu Friedelu prvo je zaprijetio slovački stoper Martin Škrtel, potom se Steven Gerrard nije najbolje snašao, ali sve je to ispravio Dirk Kuyt. Nizozemac je u osmoj minuti pospremio loptu u mrežu nakon što je Xabi Alonso glavom pogodio gredu. Furiozni Liverpool ubrzo je trebao udvostručiti vodstvo, no u dva je navrata neprecizan kapetan Gerrard.

Padaju prvaci Europe

Liverpool je ovom pobjedom nad Aston Villom ostvario rijetko viđen pothvat. U tri je uzastopne utakmice svladao nositelje naslova prvaka Europe zabivši im najmanje četiri gola. Redom su padali Real Madrid (4:0), Manchester United (4:1) i Aston Villa (5:0).

Villa se trgnula sredinom prvog poluvremena, ali Pepe Reina izvrsnim obranama ne dopušta Johnu Carewu da se upiše u strijelce. Ali domaćini u 33. minuti ipak stižu do 2:0, tipičnom engleskom akcijom u španjolskoj izvedbi: Reina dugom loptom pronalazi Fernanda Torresa, Španjolac glavom spušta za sunarodnjaka Alberta Rieru koji volejem zabija pod prečku. Prvi je dio zaključio Gerrard pogotkom s bijele točke, nakon što je Nigel Reo-Coker u kaznenom prostoru srušio Alberta Rieru.

I četvrti je pogodak bio prekrasan uradak briljantnog Gerrarda. Pet minuta nakon ponovnog izlaska na teren engleski je reprezentativac slobodan udarac s 20 metara smjestio u donji kut Friedelovog gola. Benitezovi su nogometaši tada ipak malo usporili, no tu nije bio kraj.

Torres je u 65. minuti na proigravanje Xabija Alonsa utrčao u Villin šesnaesterac, gdje ga ruši Brad Friedel i sudac američkog vratara šalje u svlačionicu. Lopti je ponovno pristupio Steven Gerrard i novim pogotkom s 11 metara upotpunio svoj hat-trick. Nije teško zamisliti kakvim je ovacijama ispraćen s terena kada ga je u 80. minuti zamijenio David N'Gog. Jedini nesretni čovjek u dresu Liverpoola vjerojatno je bio Fernando Torres, koji usprkos silnim naporima nije uspio postići nijedan pogodak.

Pomalo ironično, momčad Martina O'Neilla s igračem manje više nije primila pogodak, ali nakon 5:0 teško da će ih to saznanje posebno radovati.