Manchesteru poraz i dva crvena kartona

Marin Vuković • subota, 21.03.2009.

Prije samo dva kola englesko prvenstvo izgledalo je riješeno i naslov prvaka mnogi su već pripisali Manchester Unitedu, no aktualni je prvak na gostovanju kod Fulhama upisao drugi uzastopni poraz i situacija na ljestvici mogla bi se u potpunosti otvoriti.

Težak poraz od Liverpoola na Old Traffordu očito je uzdrmao nogometaše Manchester Uniteda više nego što su to i sami htjeli priznati. Na travnjaku Craven Cottagea, otkud su se prije samo dva tjedna vratili s visokom pobjedom od 4:0, danas su poraženi s 2:0, a uz to su crvene kartone dobili Paul Scholes i Wayne Rooney, što će biti dodatni udarac visokim ambicijama branitelja naslova.

Vjerojatno ključan trenutak utakmice dogodio se već u 18. minuti utakmice, kada je udarac glavom Bobbyja Zamore na gol crti rukom zaustavio Paul Scholes i zbog toga zaradio izravno isključenje. Sudac Phil Dowd uz to je odmah pokazao i na bijelu točku, otkud je Danny Murphy bio siguran i donio vodstvo Fulhamu.

S deset igrača United i statičnim Dimitrom Berbatovom u napadu United u prvom poluvremenu nije uspio zaprijetiti domaćinu, a tek u nastavku kada je u igru ušao Wayne Rooney uslijedila je ofenziva prema vratima Fulhama. Rooney, Ronaldo i Park promašili su stopostotne prilike za izjednačenje, a na kraju je uslijedila kazna.

Na samom kraju utakmice Zoltan Gera se našao u izglednoj prilici i iz lijepog voleja svladao Edwina van der Sara, donijevši londonskoj momčadi vrijedna tri boda. Odmah potom zbog prigovora je drugi žuti karton i isključenje zaradio previše nervozni Wayne Rooney, pa je United utakmicu završio s devet igrača.

Novi poraz Uniteda otvara priliku Liverpoolu, koji sutra eventualnom pobjedom nad Aston Villom ima priliku smanjiti zaostatak na samo jedan jedini bod. Igrači Rafaela Beniteza dobili su priliku kakvoj se vjerojatno niti sami nisu nadali prije samo dva kola.

U derbiju začelja i svojevrsnoj borbi za goli prvoligaški život Stoke City je s minimalnih 1:0 svladao Middlesbrough i momčad Garetha Southgatea stavio u iznimno tešku situaciju. Jedini pogodak za domaćina djelo je Ryana Shawcrossa, ali je ponovno pogotku prethodilo tajno oružje Stoke Cityja, odnosno dalekometni ubačaj rukom Roryja Delapa.

Blackburn je pred svojim navijačima spasio bod koji bi se na kraju sezone mogao pokazati vrlo bitnim u borbi za opstanak. West Ham je pogotkom Marka Noblea poveo u 35. minuti, ali početkom drugog poluvremena Keith Andrews pogađa za konačnih 1:1.

Sličan tijek imao je i ogled West Bromwich Albiona i Boltona, a utakmica je završena identičnim ishodom. Gosti iz Boltona poveli su golom Matthewa Taylora, a osam minuta prije kraja autogolom Dannyja Shittua posljednja momčad lige došla je do jednog boda.