Roma posramljena u "paklenom derbiju"

Ivana Spahija • subota, 11.04.2009.

Nogometaši Lazija pobrinuli su se za definitivno najveće iznenađenje susreta 31. kola Serie A. Nebesko plavi su u derbiju kola na rimskom Olimpicu potpuno potopili gradskog rivala Romu i time Vukovima zakomplicirali put do Lige prvaka. Kiksao je i vodeći Inter remijem protiv Palerma, dok je Milan ipak uspio izvući sva tri boda na neugodnom gostovanju kod Chieva...

Šest pogodaka, tri crvena kartona i velika pobjeda Lazija, tako se može ispričati sažetak 130. po redu derbija della Capitale, gradskog derbija Lazija i Rome. Iako pomalo u podređenom položaju zbog niza loših rezultata i pada na deveto mjesto na ljestvici, Nebesko plavi pokazali su zube gradskom rivalu u, za njih, najgorem trenutku. Lazio je potpuno zasluženo "razbio" Romu rezultatom 4:2 i time Vukovima otežao put do željenog četvrtog mjesta koje vodi u Ligu prvaka.

Već od samog početka krenulo se maksimalno agresivno, a prvu priliku u susretu nogometaši Lazija pretvorili su u pogodak. Igrala se tek druga minuta, Foggia je izveo udarac iz kuta, a Pandev volejem pospremio loptu u mrežu iznenađenog Donija za rano vodstvo Nebesko plavih od 1:0. Samo dvije minute kasnije uslijedio je novi furiozni nalet "domaćina", Zarate je prekrasnim pogotkom iz velike udaljenosti rasparao mrežu Rome za potpuni šok Vukova i prednost Lazija od 2:0.

Vezane vijesti

Ubrzo nakon toga probudila se i Roma, koja također nije "ostala dužna" te je gradskom rivalu uzvratila u desetoj minuti. Nakon izvedenog udarca iz kuta, pokušaj Baptiste glavom zaustavila je obrana Lazija, ali se na pravom mjestu našao Mexes i matirao Musleru za smanjenje vodstva Nebesko plavih na 2:1. Nakon furioznog početka i čak tri pogotka u deset minuta, igra se malo primirila, a nogometaši Rome tražili su priliku za izjednačenje.

Najveću priliku za izjednačenje u prvom dijelu Vukovi su propustili u 37. minuti kada je Baptista glavom gađao ravno u Musleru. Četiri minute kasnije ponovno je bilo opasno u šesnaestercu Lazija, Motta je iz daljine pokušao iznenaditi obranu domaćina, a loptu je s gol crte uspio izbiti Matuzalem.

Po povratku iz svlačionice ponovno su agresivnije krenuli nogometaši Lazija, tako je pokušaj Pandeva iz 56. minute završio u rukama Donija. Ipak, mreža Rome zatresla se dvije minute kasnije, Foggia je s lijeve strane ubacio loptu u sredinu, a branič Nebesko plavih Lichtsteiner glavom pronašao put do mreže Vukova za svoj prvijenac ove sezone i veliko vodstvo Lazija od 3:1.

Roma je u 61. minuti ostala s igračem manje zbog crvenog kartona Panuccija, a broj igrača na terenu ponovno se promijenio u 76. minuti kada su put svlačionice morali Romin Mexes te veznjak Lazija Matuzalem, čime su Vukovi ostali s devet, a Lazio s deset igrača. Taj je šok više pogodovao Romi, koja je u 80. minuti golom De Rossija smanjila zaostatak na 3:2, ali je pet minuta kasnije Kolarov svojim pogotkom otklonio sve neizvjesnosti o pobjedniku i Laziju donio titulu "vladara grada Rima" te tri boda iz ovog derbija. Romi je ovaj poraz stigao u najgore vrijeme, Vukovi se i dalje nalaze na šestom mjestu, ali s velikih šest bodova zaostatka za trenutno četvrtoplasiranom Fiorentinom.

Vodeći Inter nije uspio doći do sva tri boda protiv Palerma, crno - plavi su na svom San Siru uspjeli izvući tek bod od Sicilijanaca u susretu koji je završio rezultatom 2:2. Da sve bude gore po vodeću momčad prvenstva, Inter je prosuo vodstvo od 2:0 i slabijom igrom u drugom dijelu dopustio gostima da dođu do vrijednog boda u borbi za Europu, a usput i Juventusu vratio nadu u smanjenje zaostatka i utrku za Scudettom. Igor Budan zbog ozljede nije konkurirao za sastav Palerma.

Inter je od samog početka vršio pritisak na obranu Palerma, a to je urodilo plodom već u 16. minuti. Balotelli je iskoristio pomutnju u obrani gostiju i iz blizine pronašao put do mreže Amelije za vodstvo domaćina od 1:0. Domaćini su prednost povećali u 37. minuti kada je dosuđen jedanaesterac za Inter zbog prekršaja Kjaera nad Ibrahimovićem. Sam Ibrahimović precizno je realizirao najstrožu kaznu i crno-plavima donio sigurno vodstvo od 2:0.

No, to je bila tek polovica priče. Iako su imali zaostatak od dva pogotka u gostima kod vodeće momčadi prvenstva, Sicilijanci su se probudili tek nakon sat vremena igre i pokazali da se ne misle olako predati. Mrežu Tolda je u 71. minuti načeo Cavani, a potom je četiri minute kasnije Succi nakon asistencije Miccolija matirao domaćeg vratara i poravnao rezultat na 2:2, što je bilo i konačno rješenje ove utakmice. Inter je, barem privremeno, otišao na deset bodova prednosti ispred Juventusa, koji ima i utakmicu manje, a Palermo je ostao na sedmom mjestu sa samo tri boda zaostatka za Romom.

Nogometaši Milana s(p)retno su došli do sva tri boda na neugodnom gostovanju u Veroni, gdje su s minimalnih 1:0 svladali Chievo i time zadržali treće mjesto na ljestvici. U utakmici s dosta prilika s obje strane, presudila je akcija iz 53. minute u kojoj je Seedorf, nakon asistencije Inzaghija, uspio pronaći put do mreže domaćeg vratara Sorrentina i donijeti Milanu nova tri boda za siguran ostanak na trećem mjestu, ali i približavanje Juventusu na tek dva boda zaostatka.

Fiorentina je također nastavila svoju misiju približavanja zoni Lige prvaka, Viole su kod kuće rezultatom 2:1 svladale Cagliari i time nakratko preskočile Genou i zasjele na četvrto mjesto na ljestvici. Nakon prvog poluvremena bez pogodaka, mreža gostiju prvi put se tresla u 53. minuti kada je Pasqual domaćinima donio prednost od 1:0. Pet minuta prije kraja Vargas je svojim pogotkom povećao vodstvo Fiorentine na 2:0, a konačan je rezultat na 2:1 postavio napadač Cagliarija Ragatzu golom u 87. minuti.

Od ostalih susreta, Siena je s visokih 4:1 u gostima nadigrala Bolognu i s vrijedna tri boda uspela se na 13. mjesto, dalje od zone ispadanja. Sampdoria se, zahvaljujući Cassanu i Pazziniju, sretna vraća s gostovanja kod Leccea, gdje je slavila rezultatom 3:1 i došla na 11. mjesto na ljestvici. Vrijedne bodove u borbi za opstanak ugrabili su i nogometaši Torina, koji su kod kuće s 2:1 svladali Cataniju i time došli na 17. mjesto na ljestvici.