Barcelona odgovorila na Realov izazov

Borna Rupnik • četvrtak, 23.04.2009.

Nogometaši Barcelone neokrznuti su prošli i derbi kola igran na njihovom Camp Nou. Otpor Seville slomljen je na samom početku utakmice te su Andalužani naposljetku inkasirali četiri pogotka, dok je Barcelona sačuvala svojih šest bodova prednosti nad Realom...

Real je uspješnim okončanjem trilera protiv Getafea bacio Barceloni rukavicu u lice i primaknuo se na samo tri boda zaostatka. Na Camp Nou stigla je Sevilla, ali ugled gostujuće momčadi nije zabrinuo momčad Josepa Guardiole. Posao su hladnokrvno odradili u svom uobičajeno raspucanome stilu.

Bravu rezervnog Sevillinog vratara Javija Varasa otključao je Andres Iniesta nakon samo tri minute igre, poslavši loptu s dvadesetak metara u gornji desni kut. Barcelonino je vodstvo u 17. minuti udvostručio Samuel Eto'o, a Iniesta se ovoga puta našao u ulozi dodavača.

Domaćin je u istome ritmu otvorio i nastavak susreta. Četiri minute nakon što se krenulo s centra Xavi s ruba šesnaesterca zabija za 3:0, a konačnih 4:0 postavio je Thierry Henry u 54. minuti. Treba spomenuti da je fenomenalni Iniesta bio asistent i za ova dva pogotka.

Ako se pitate gdje je u cijeloj priči Lionel Messi - cijelu je utakmicu prosjedio na klupi, što dovoljno govori o snazi Guardioline Barcelone, pogotovo kada se uzme u obzir da su torpedirani gosti, trećeplasirana momčad vrlo jake Primere, mogli primiti i dvostruko više.

David Villa vlastoručno je pokvario dobro raspoloženje koje je zavladalo u redovima Betisa. U ne pretjerano bogatoj utakmici dvama je pogocima, u 66. i 79. minuti, osigurao Valenciji petu uzastopnu pobjedu, a Ricardo Oliveira uspio je tek ublažiti poraz domaćina. Šišmiši su se tako trećem mjestu primaknuli na samo dva boda.

Deportivo je rutinski svladao Almeriju 2:0 i zadržao nadu u europsku jesen. U strijelce su se u drugom poluvremenu upisali Verdu i Lassad Nouioui te tako omogućili ekipi iz La Corune da s nestrpljenjem iščekuje rezultate Atletico Madrida i Villarreala, koji igraju u četvrtak.

Osasuna je dvoboj protiv Malage završila s tri pogotka u mreži i jednako toliko crvenih kartona. Uzbudljiv okršaj u Pamploni pogotkom s 11 metara otvorio je Apono, ali domaćin je preko Jaroslava Plašila odgovorio već u 18. minuti. Osasuna je prije poluvremena potpuno preokrenula rezultat - za 2:1 zabio je Javad Nekounam.

No, stvari su po domaće krenule nizbrdo u 42. minuti, kada je Punal pomalo nespretno zaradio drugi žuti karton, ali je brojčanu ravnotežu oštrim startom vrijednim izravnog isključenja uspostavio Gamez. A kada je Osasuna u 70. minuti ponovno ostala s igračem manje - u svlačionicu je poslan Josetxo - Malaga je to znala iskoristiti.

Unutar samo pet minuta precizni su bili Lolo i Salva te tako režirali novi preokret za konačnih 3:2, a Vadozc je u samoj završnici trećim crvenim kartonom upotpunio loš dan Osasune.