Espanyol na pragu čuda

Borna Rupnik • četvrtak, 23.04.2009.

Do prije četiri kola bili su zacementirani na samome začelju prvenstvenog poretka, ali danas su postali ravnopravni konkurenti, ako ne i jedan od najizglednijih kandidata za opstanak. Espanyol je, naime, lakoćom slavio u Gijonu, dok je Atletico još uvjerljivije poražen u Santanderu...

Espanyol je svoj pomalo nevjerojatni oporavak nastavio u Gijonu, svladavši domaći Sporting s glatkih 3:0. Potpuno zasluženu pobjedu koja je momčad Mauricija Pochettina primakla na samo bod od očuvanja prvoligaškog statusa osigurali su Nene u prvom, odnosno Roman i Callejon u drugom dijelu, a crni dan Sportinga upotpunio je David Barral, kojega je sudac možda i malo prestrogo isključio u 77. minuti.

Mate Bilić igrao je od prve do zadnje minute i imao tri dobre prilike za pogodak, ali nije uspio poslati loptu u mrežu vratara Kamenija. Espanyol je u posljednja četiri susreta upisao tri pobjede i jedan remi, a u nedjelju će taj niz pokušati produžiti na svom terenu protiv Betisa.

Kada je Javier Camunas nakon samo 56 sekundi igre na El Madrigalu zabio za vodstvo Recreativa, pri čemu je ukrao loptu neopreznom Gonzalu Rodriguezu, nije bilo navijača Villarreala koji se nije uhvatio za glavu. Ambicije Žute podmornice sežu do novog nastupa u Ligi prvaka, a novi kiks nipošto nije bio prihvatljiva opcija.

Ipak, Joseba Llorente uspio je poravnati prije odlaska na odmor, da bi toliko potrebnu pobjedu Villarrealu donio Cani u 67. minuti utakmice. Međutim, taj će pogodak izazvati još dosta polemika jer televizijska snimka ne potvrđuje da je Canijev lob preko vratara Riesga uistinu prešao gol-liniju. Villarreal je tako preskočio Atletico Madrid i Malagu te za četvrtoplasiranom Valencijom sada zaostaje tri boda.

Atletico je svojim navijačima priuštio novo razočaranje - u Santanderu su nogometaši Abela Resina svu nadu izgubili još u prvom dijelu. Prije nego što su se gosti uopće snašli, Christian Fernandez i Ezequiel Garay doveli su Racing u vodstvo 2:0, a sve dvojbe oko pobjednika riješio je Mohamed Tchite u 38. minuti.

Diego Forlan smanjio je preciznim udarcem s bijele točke u 62. minuti, no samo tri minute poslije Pedro Munitis puca s ruba šesnaesterca i pogađa za 4:1, da bi konačan rezultat postavio Nikola Žigić u samoj završnici dvoboja.

Mallorci je 2:0 bilo sasvim dovoljno za sva tri boda protiv Valladolida, a strijelac pobjedonosnih pogodaka bio je Alhassane Keita u 65. i 82. minuti. Keita je prije postizanja prvog gola na terenu proveo samo deset minuta te se može reći da je za pobjedu jednako zaslužan i trener Gregorio Manzano, čija je zamjena urodila najboljim mogućim plodom.