Vid Horvat • četvrtak, 07.05.2009.

Fenomenalna večer Rajona Ronda i Eddieja Housea donijela je Bostonu prvu pobjedu protiv Magica. Playmaker Celticsa ostvario je treći triple-double u doigravanju i tako izjednačio rekord legendarnog Larryja Birda, dok je Houseu skandirao cijeli Garden.

U vrlo važnoj utakmici za Boston iskočili su "mali" igrači, jer kada MVP prošlogodišnjeg finala i najbolji igrač Orlanda zajedno ubace 15 poena, a susret završi s preko 200 koševa, onda je to veliko iznenađenje. Junak večeri je Rajon Rondo (15 koševa, 18 asistencija i 11 skokova), a najviše ćemo pamtiti strašno zakucavanje u drugoj četvrtini, kada je poletio između Dwighta Howarda i Rasharda Lewisa te bez ikakvog straha od blokade zakucao.

Da ne bi ostao jedini Kelt koji je bio raspoložen, pobrinuo se fantastični Eddie House. Naime, prvo je izvrsno asistirao Rondu za spomenuto zakucavanje, da bi u 27 minuta na parketu dodao 31 poen (šut za dva 11/14, za tri 4/4). Odlična večer za igrača koji je protiv Bullsa tek u sedmoj utakmici prešao dvoznamenkasti broj poena. "Nisam vidio ovakvu šutersku večer u svom životu, nevjerojatno što je House sve pogodio", izjavio je trener Magica Stan Van Gundy.

Vezane vijesti

Šutersku večer Zelenih upotpunio je Ray Allen sa 22 poena, dok je Paul Pierce odigrao najlošiju utakmicu u doigravanju (tri poena za 16 minuta) te je vrlo rano ušao u probleme s faulovima. "Dobili smo što smo htjeli, sada idemo na njihov teren", izjavio je Doc Rivers. "Moramo dobiti barem jednu", dodaje on.

Kod Magica najraspoloženiji igrač večeri bio je Lewis (17 poena i deset skokova), Superman nije previše letio i zaustavljen je na 12 poena i 12 skokova, a odličan učinak s klupe imao je ponovno Francuz Pietrus (17 poena) koji je većinom zabijao iz slobodnih bacanja. "To su prvaci, kada jedan ne igra dobro, ostali ga pokrivaju", rekao je najbolji obrambeni igrač sezone.

Utakmica je do poluvremena pokazala što možemo očekivati od aktualnih prvaka i trećih na Istoku u regularnoj sezoni. Rondo je u prvih 24 minute sakupio 12 asistencija i predvodio Boston prema prvoj pobjedi u drugoj rundi. Celticsi su bez Piercea, koji je zaradio u 50 sekundi dva prekršaja i već neko vrijeme zbog ozljede odsutnog Kevina Garnetta vodili 15 razlike na poluvremenu (61:46). To je dobar pokazatelj koliko su prvaci voljni obraniti titulu ove godine.

TD Banknorth Garden proključao je sedam minuta prije kraja kod vodstva domaćina od 18 poena. Publika je skandirala čovjeku koji je ostvario rekord karijere u doigravanju, Eddieju Houseu. Kada ga nisu uspjeli zaustaviti na normalan način, onda su pokušali silom. Igrač Magica Rafer Alston, zaradio je duplu tehničku nakon udarca u glavu prvog strijelca Bostona. "Sve što sam učinio bio je šut na koš, a kad sam se okrenuo dobio sam udarac u glavu i pao na parket", izjavio je House.

Svoj doprinos u pobjedi pružili su i centarski dvojac Kendrick Perkins (16 poena i devet skokova) i Glen Davis (13 poena) koji su dobro otvarali poslije picka u napadu, a u obrani rotirali na Supermanu. Serija je sada izjednačena na 1:1 i seli u Orlando, gdje nas čekaju dvije utakmice prije povratka u Garden.