Branimir Korać • četvrtak, 14.05.2009.

Denver Nuggetsi plasirali su se u finale Zapada eliminiravši u polufinalu konferencije s 4-1 Dallas. U petom susretu u Pepsi Centreu svladali su ih bez većih problema s lakih 124:110...

Hrabro su najavljivali kako u Denver ne odlaze Nuggetsima čestitati na ulasku u finale konferencije već kako su spremni za čudo i preokretanje ogromnih 3-0. Međutim, Mavsi za to nisu imali snage. Denver je na svom terenu ponovno bio nepobjediv, slavio je 124:110 i s ukupnih 4-1 prošao u finale Zapada gdje će igrati s Lakersima ili Rocketsima.

Ovo je Nuggetsima prvi ulazak u finale konferencije još od 1985. godine, a tamo su došli uistinu impresivno sa svega dva poraza u deset odigranih susreta doigravanja. Samo su Cavsi na Istoku uspješniji, oni su pak sve svoje protivnike ostavili bez pobjede.

Susret broj pet riješen je već u prvom poluvremenu. Domaćin je krenuo snažno želeći riješiti pitanje pobjednika i finalista konferencije vrlo brzo. Odličnim vanjskim šutom uništavali su Mavse i već na poluvremenu imali 69:55. Serijom od pet trica od čega tri Jasona Kidda, Mavsi su se privukli na minus sedam, a najbliže su bili sedam minuta prije kraja kada su smanjili na 103:97.

Bilo je to sve što su uspjeli napraviti hvatajući rezultat, Denver je odgovorio preko Anthonyja i Billupsa i vratio utakmicu u mirne vode.

"Ova momčad je šampionskog kalibra. Imaju velike šutere i veliku priliku doći do naslova", priznao je nakon susreta trener Mavsa Rick Carlisle.

Ključni potez na putu do ovog rezultata povučen je početkom sezone kada je u velikoj razmjeni za Allena Iversona doveden Chauncey Billups, a toga je svjestan i George Karl.

"Allen nam puno znači, on i njegova obitelj, ali i i on je svjestan kako je sve ovo samo posao. Chauncey nam je trebao i vidite kako se uklopio, bio je to odličan potez", komentirao je Karl.

Na putu do pobjede u posljednjem susretu Nuggetse su vodili Carmelo Anthony s 30 poena i pet skokova te Chauncey Billups s 28 poena i 12 asistencija. od Mavsa su se istaknuli Dirk Nowitzki s 32 poena, deset skokova i sedam asistencija te Jason Kidd s 19 poena i devet asistencija.