1. Hrvatska nogometna liga, 30. kolo, 10.05.2009, 20:15 h, Rijeka, stadion Kantrida, gledatelja: 7.000
Suci: Igor Pristovnik, Krmar, Vukušić (svi Zagreb)

Bernard Jurišić • nedjelja, 10.05.2009.

Rijeka je pobjedom protiv Hajduka definitivno riješila pitanje prvaka Hrvatske za sezonu 2008/09. Iako su 15 minuta prije kraja Splićani vodili 0:1, Rijeka je preokretom u posljednjim minutama čestitala 22. rođendan Armadi i naslov prvaka Dinamu...

Ramon Fernandez
51'

Ante Miše

Odlična atmosfera dočekala je 106. Jadranski derbi između Rijeke i Hajduka. 7.000 navijača napunilo je tribine Kantride, domaća Armada slavila je 22. rođendan, a brojna je bila i Torcida na suprotnoj tribini.

Vidjelo se od početka da će i ovaj okršaj biti čvrst, borben i žestok, kao uostalom i svi drugi ogledi ova dva suparnika na Kantridi. Anas Sharbini i Tomasov prokockali su dva slobodna udarca iz dobrih pozicija svojih momčadi, a prvu veliku prigodu imao je Hajduk.

Igrala se 17. minuta, Kalinić bježi po desnom boku i upućuje paralelu u sredinu, no najprije Ibričić, a potom i Tomasov promašuju loptu. Minutu kasnije Vejić povlači Anasa Sharbinija u kaznenom prostoru Hajduka, riječka "desetka" pada tek nakon razmišljanja, no njegova loša gluma nagrađena je žutim kartonom, umjesto pogotkom ili kaznenim udarcem.

U 25. minuti Štrok sjajno izvodi slobodan udarac, no lopta je "liznula" Subašićevu gredu i otišla u gol-aut. Četiri minute kasnije nonšalancija Ibričića koštala je Hajduka vodstva. Dobio je idealnu loptu na 30 metara, sam krenuo prema Manceu i oklijevao s udarcem, dovoljno da ga sustigne Budicin i spasi svoju mrežu.

Ahmad Sharbini po prvi je put bljesnuo u 39. minuti, kad odličnim udarcem stavlja na muke Subašića. Anas Sharbini je pokušao spremiti "odbijanac" u praznu mrežu, no uklizao mu je Vejić i u posljednji trenutak spasio sigurno vodstvo domaćina. Na odmor se ipak otišlo bez pogodaka, a moglo ih je biti na obje strane.

Drug poluvrijeme otvara nova velika prigoda Hajduka. Najprije je Mance obranio udarac Ibričića, a zatim je nakon kornera uspio vrhovima prstiju odbiti pokušaj Pandže, koji se od vratnice odbio u polje.

Hajduk je potom zagospodario terenom, potisnuo domaćina na njegovu polovicu i iz tog pritiska došao do vodećeg pogotka u 75. minuti. Marijan Buljat je izveo korner, najviši u skoku je Hrvoje Vejić, koji zakucava loptu glavom pod gredu nemoćnog riječkog vratara.

No, samo je pet minuta trajalo splitsko vodstvo. Na isti način kako su ga primili, Riječani su i postigli pogodak. Fernandez je izveo korner, a Alen Pamić se najbolje snašao u petercu i izjednačio na 1:1. Ostalo je pitanje je li kornera uopće bilo, Hajdukovci su žestoko prosvjedovali smatrajući da nije, no tim će se pitanjem baviti Oko sokolovo narednih dana.

Nakon pogotka Rijeka je krenula i po pobjedu i do nje stigla prekrasnom akcijom braće Sharbini. Anas je s lijevog boka uputio fantastičnu loptu u prostor za brata Ahmada, Jurica Buljat je loše reagirao, a Ahmad prihvatio loptu i zakucao je u mrežu za desetu domaću pobjedu Rijeke u nizu. Veliko je bilo slavlje domaćih navijača, koji su uživali u činjenici da su jadranske rivale praktično probudili iz snova o naslovu prvaka.

Rijeka je tako s tri boda potvrdila plasman u Europski kup naredne sezone, a Hajdukovce jedini put do trofeja vodi preko Dinama u finalu Kupa.