Kerić zabio Vaduzu, Zvezda preokrenula

Matej Milanović • četvrtak, 06.08.2009.

U sklopu uzvrata trećeg kvalifikacijskog kruga za Europsku ligu. Andrej Kerić zabio je gol u 2:0 pobjedi Slovana iz Libereca protiv Vaduza. Crvena zvezda je iz izgubljene situacije došla do 5:2 i preokrenula zaostatak iz prvog dvoboja protiv Dinamo Tbilisija. Sarajevo je pak nakon jedanaesteraca izbacio Helsingborg...

Slovan Liberec koji je u prvom susretu kod Vaduza pobijedio samo 1:0 danas je očekivano slavio sa 2:0 i potvrdio prolaz. Prvi gol na susretu postigao je Andrej Kerić.

Prvo iznenađenje dana priredio je irski Saint Patrick's Athletic koji je izbacio rusku Krilju Sovjetov. Rusi su izgubili u gostima 1:0, no pogocima Bobera i Savina do 60. minute poveli su 3:0 i činilo se riješili susret. Ipak, Irci nisu odustali od borbe i uspjeli su autogolom Bobera u 73. i pogotkom O'Briena šest minuta kasnije dovesti rezultat u svoju korist zbog golova u gostima i iznenađujuće proći dalje.

Velik je podvig napravila i Crvena zvezda. U Tbilisiju su protiv Dinama izgubili 2:0 i autogol Lekića nakon samo tri minute poprilično je zakomplicirao situaciju. Perović je već u 18 izjednačio, no Vatsadze je u 24. vratio u prednost goste. Zvezdi je u tim trenucima trebalo četiri pogotka za prolaz i odmah je stigao gol Lekića koji je na isteku prvog djela zabio i za 3:2. U 76. minuti Mendes je realizirao penal, a preokret je upotpunio Lekić u 88. minuti svojim trećim golom.

Athletic Bilbao poražen je u prvoj utakmici na svom San Mamesu od švicarskog Young Boysa. Očekivao ih je težak uzvratu Bernu no uspjeli su golovima Llorentea i Muniaina preokrenuti ukupni rezultat u svoju korist. Frimpong je zabio beskoristan gol za domaće u sudačkoj nadoknadi za konačnih 2:1 u korist Athletica.

Na golove u gostima prošao je i danski Brondby. Von Schlebrügge donio je prednost domaćima, a Giza je već u 16. izjednačio za domaću Legiju iz Varšave i time postavio rezultat iz prvog susreta. U drugom poluvremenu Legia je povela golom Jwanskoga s 11 metara, no svega četiri minute kasnije, u 59. je gol za 2:2 postigao Madsen.

Sarajevo je na Koševu tražio pobjedu nakon poraza od 2:1 u Švedskoj protiv Helsingborga. Šveđani su poveli u 2. minuti preko Jonssona, a domaćini su zahvaljujući Hadžiću i Avdiću došli do produžetaka. U njima se nije dogodilo ništa bitnoga pa se otišlo na jedanaesterce u kojima je jedini promašaj napravio gostujući Makondele. Zadnji penal pripao je Hamzagiću koji je pogodio i pokrenuo veselje Sarajlija.

Sarajevska Slavija pak nije uspjela prirediti čudo u Slovačkoj. Nakon pobjede u prvom dvoboju Košice su ponovno bile bolje, ovog puta 3:1. Jedini pogodak za Slaviju postigao je Đermanović. Petrovac i Sevojno koji su već u domaćim susretima protiv Sturm Graza i Lillea izgubili i praktički ostali bez šansi za prolaz danas su ponovno poraženi. Crnogorci sa visokih 5:0, a Srbi sa 2:0. Ljubljanski Interblock i Rabotnički upisali su danas poraze od 3:0. Ljubljančani su izgubili na svom terenu od Metalurga, a Makedonci su u gostima poraženi od Ob Odensea.

Ispala je i Vojvodina koja je dugo vjerovala u uspjeh protiv bečke Austrije. Čak su dvaput prelazili u vodstvo i sve do 81. minute držali 2:2 s kojim bi prošli zbog golova u gostima. Ipak, u zadnjih deset minuta golove su za domaće postigli Diabang i Okotie i zapečatili sudbinu Vojvođana.

Drugi bečki klub, Rapid, bio je primoran igrati produžetke protiv ciparskog APOP-a. Nakon vodstva Rapida, domaći su izjednačili i pogotkom Gonzalez Valdesa odveli dvoboj u produžetke. Austrijski sastav spasioca je pronašao u Trimmelu koji je u 111. minuti zabio gol za konačnih 2:2.

Zanimljivo je bilo i u dvoboju PAOK-a i Valerenge. Grci su u gostima pobijedili sa 2:1, no u 60 minuti Berre je doveo u goste Valerengu i zakomplicirao susret. Ipak, do kraja Norvežani nisu uspjeli pronaći drugi gol koji bi ih odveo dalje.

Iznenađenje se dogodilo i u Hamburgu. HSV Mladena Petrića osigurao je prolaz još u prvom susretu laganom pobjedom od 4:0 protiv danskog Randersa i očekivalo se da će takvu predstavu ponoviti i pred svojom publikom. Ipak, Hamburg je poražen 1:0 pogotkom Berga.

Valja spomenuti i najveće pobjede večeri. Galatasaray je porazio momčad Maccabi Netanye sa 6:0 uz tri pogotka Nonde, a Roma je u gostima porazila Genta sa 7:1 uz tri gola Tottija.