Europska liga, Kvalifikacije, 3. pretkolo, 30.07.2009, 21:00 h, Stadion na Kantridi, gledatelja: 5.000
Suci: Jouni Hyytiä, Mikko Alakare, Jouko Ikonen (svi Finska)

Marin Pintur • četvrtak, 30.07.2009.

Nogometaši Rijeke izgubili su prvi ogled 3. pretkola Europske lige od Metalista iz Harkiva s 2:1. Bez ozlijeđenog Anasa Sharbinija Riječani su uhvatili zaostatak od 0:1, imali i igrača više, ali nisu to iskoristili i u Ukrajini ih čeka izrazito težak zadatak, da ne kažemo nemoguća misija...

Oko osam tisuća ljudi je iskoristilo toplu riječku večer da bi vidjeli što može Rijeka protiv favoriziranih Ukrajinaca. Prvo su zaprijetili domaći. Nakon centaršuta Anasa Sharbinija iz kornera, standardno je najviši bio branič Tarik Cerić, ali nije bio precizan. Gosti su uzvratili preko Valyayeva, odlično je obranio Rijekin vratar Ivan Mance. U 17.minuti je uslijedio šok za sve navijače Rijeke. Iz igre je zbog ozljede morao izaći najbolji igrač Rijeke Anas Sharbini. Još uvijek nije poznato koliko je ozljeda ozbiljna. Umjesto njega ušao je crnoputi Amerikanac Johann Smith.

U prvih tridesetak minuta najbolji riječki pojedinac je bio čuvar mreže Mance. U 21. minuti je opet sjajno obranio dva uzastopna udarca Valyayeva i zadržao rezultat 0:0. Rijeka je napade uglavnom usmjeravala preko lijeve strane, točnije preko Smitha i Fernandeza. Odličnu šansu je u 38.minuti propustio kapetan Rijeke Ahmad Sharbini. Fernandez je sa svoje polovice odlično uposlio riječkog napadača koji se u primanju lopte rješava svojih čuvara i puca lijevom nogom s nekih 18 metara, ali gostujući vratar Goryainov brani.

Vezane vijesti

Uslijedio je hladan tuš za Rijeku. Dvije minute prije odmora gosti su poveli. Trenutak nepažnje Rijekine obrane je iskoristio finski reprezentativac Aleksej Eremenko. Prošuljao se kroz rupu u zadnjoj liniji Rijeke i odličnim udarcem s ruba 16-erca doveo svoju ekipu u vodstvo.

Na početku drugog dijela vezni igrači Rijeke su uporno pokušavali doći do prilika dugim loptama na Ahmada Sharbinija, ali to im nikako nije polazilo za nogom. Neočekivano, Rijeka dolazi do izjednačenja u 59. minuti. Lucidno dodavanje Fernandeza koristi kapetan Sharbini i postiže pogodak gotovo s istog mjesta kao i Eremenko. Slijedi još desetak minuta Rijekinog pritiska što podiže i gotovo cijeli stadion na noge. U tom razdoblju su zaprijetili Cerić, kojemu je vratar Ukrajinaca sjajno obranio udarac glavom, i Štrok.

Dodatni vjetar u leđa domaći nogometaši dobivaju u 67.minuti kada crveni karton dobiva gostujući veznjak Valyayev. Finski sudac Hyttia ga je isključio zbog udaranja s poda Matije Matka. U tom se trenutku činilo da će naš predstavnik odigrati barem neriješeno. Nije se previše osjetio izostanak Anasa Sharbinija za što najviše zasluga ima odlični Argentinac Fernandez. U razdoblju nakon isključenja sreće nikako nije bila saveznik Riječana.

U 84. minuti Sharbini je imao meč loptu. Primio je loptu u kaznenom prostoru gostiju, lažnjakom izbacio čuvara i pogodio gredu od koje se lopta odbila na gol liniju! Milimetri su dijelili domaće od vodstva. Međutim, kako to u nogometu biva, u sljedećem napadu gosti su poveli. Riječka obrana je opet zaspala misleći da je lopta izašla izvan igrališta, Maidana je uputio centaršut u kazneni prostor gdje se nalazio Lysenko i udarcem glavom donio jako vrijednu pobjedu gostima. Uzaludni su bili protesti domaćih igrača kod sudaca.

Igrači Rijeke zajedno s trenerom Robertom Rubčićem vjerojatno će dugo žaliti za ovom utakmicom. Šteta što nisu iskoristili brojčanu prednost, a ni sreća ih danas nije mazila. Sigurno se neće predavati, ali riječke šanse za prolaz su svedene na minimum.