Europa sretna Petriću i Jelaviću

Ivana Spahija • četvrtak, 30.07.2009.

Susreti trećeg pretkola Europske lige bili su prilično uspješni za klubove u kojima nastupaju hrvatski nogometaši. Naš reprezentativac Mladen Petrić svojim je pogotkom pridonio uvjerljivoj pobjedi svog HSV-a nad danskim Randersom, a Nikica Jelavić u dresu austrijskog Rapida također se upisao u strijelce i svoju momčad doveo do pobjede...

Velik iskorak prema idućoj fazi natjecanja ostvarili su nogometaši HSV-a, koji su na gostovanju u Danskoj rezultatom 4:0 potopili momčad Randersa, a uvjerljivoj pobjedi Nijemaca pridonio je i naš reprezentativac Mladen Petrić. Veliku razliku u kvaliteti između ovih dviju momčadi gosti iz Hamburga potvrdili su već u sedmoj minuti susreta, kada su nakon pogotka Guerrera došli do vodstva od 1:0.

Gosti su do novog pogotka došli u 24. minuti, a rezultat je na 2:0 povisio Boateng. Mreža domaćeg vratara Ellegaarda ponovno se tresla u 53. minuti, Petrić je nakon ubačaja Trochowskog povisio vodstvo HSV-a na 3:0, a konačnu točku na i uvjerljivoj pobjedi gostiju stavio je sam Trochowski pogotkom s bijele točke u 80. minuti za konačnih 4:0 i miran san Nijemaca uoči uzvrata u Hamburgu.

Gruzijski Dinamo Tbilisi priredio je prilično neugodno iznenađenje nogometašima Crvene Zvezde pobjedom na domaćem terenu s a sigurnih 2:0, čime su Gruzijci osigurali pozamašnu, ali ne i nedostižnu prednost uoči uzvrata u Beogradu. Put do mreže srpskog vratara Pavlovića prvi je u 41. minuti pronašao Merebašvili, a tri minute prije kraja utakmice Khmaladze je svojim pogotkom potvrdio pobjedu Dinama za prednost Gruzijaca od 2:0.

Uspješne su bile i dvije austrijske momčadi, nogometaši Sturma teže od očekivanog uspjeli su doći do pobjede nad Petrovcem na gostovanju u Crnoj Gori. Domaćini su nakon prvog dijela bili u vodstvu zahvaljujući pogotku Divanovića iz 13. minute, ali su u nastavku Haas i Lamotte pogocima u 64., odnosno 76. minuti opravdali ulogu favorita i mirno očekuju uzvrat u Grazu.

Bečki Rapid na domaćem je terenu rezultatom 2:1 svladao ciparski APOP, a strijelac drugog pogotka za Austrijance bio je naš Nikica Jelavić. Rapid je dobro otvorio susret i dobru igru okrunio pogotkom Maierhofera u 25. minuti, a početkom drugog dijela, točnije, u 57. minuti, Jelavić je pronašao put do mreže Ciprana za vodstvo domaćina od 2:0. Konačan je rezultat na 2:1 postavio Correira Semedo u 79. minuti susreta.

Lijepu prednost uoči uzvrata u Turskoj ostvarili su nogometaši Galatasaraya na gostovanju u Tel Avivu, gdje su s uvjerljivih 4:1 nadigrali momčad Maccabija Netanye. Domaćini su bolje ušli u susret i poveli nakon pogotka Yampolskog u 25. minuti susreta, ali je samo pet minuta kasnije Balta poravnao rezultat na 1:1, što je ujedno bio i potpuni raspad izraelske momčadi. Do kraja susreta dominaciju Turaka svojim su pogocima potvrdili Kewell, Sarioglu i Baroš za vjerojatni prolaz Galatasaraya u iduću fazu natjecanja.

Valja izdvojiti i uvjerljive pobjede dviju rumunjskih momčadi, Steaua je kod kuće bez većih problema sa sigurnih 3:0 nadigrala škotski Motherwell i praktički osigurala nastavak natjecanja, a nogometaši Vasluija su zahvaljujući dvama pogocima raspoloženog Temwanjere kod kuće svladali ciparsku Omoniju te se također dovoljno osigurali uoči nadolazećeg uzvrata u Nikoziji.

Nešto lošiji početak utakmice nije poremetio planove Rome, koja je rezultatom 3:1 na svom Olimpicu svladala belgijski Gent. Gosti su u samom otvaranju susreta šokirali Talijane i nakon prvog poluvremena imali su vodstvo od 1:0 zahvaljujući golu Diayea. Vukovi su se probudili u nastavku, Menez je u 55. minuti poravnao rezultat na 1:1, a potom su Totti i Vučinić svojim pogocima doveli Romu do pobjede.

Nogometaši francuskog Lillea očekivano su prošli prepreku u obliku srpskog Sevojna te sa zalihom od 2:0 čekaju uzvrat u Lilleu. Škotski Aberdeen osramotio se pred domaćim navijačima potopom od čak 5:1 od strane češkog Olomuca, čime se Škoti praktički mogu oprostiti od Europe u ovoj sezoni. Domaću blamažu belgijskog Cluba Brugge protiv finskog Lahtija spriječio je Blondel pogotkom u 90. minuti za pobjedu Belgijaca od 3:2. Situaciju je prilično zakomplicirao španjolski Athletic Bilbao iznenađujućim domaćim porazom od švicarskog Young Boysa s minimalnih 1:0 te Španjolci sa strepnjom mogu očekivati uzvrat u Bernu.