1. Hrvatska nogometna liga, 3. kolo, 09.08.2009, 20:15 h, Koprivnica, Gradski stadion, gledatelja: 3.000
Suci: Alan Gerek (Zabok), Krmar (Zagreb), Novosel (Vrbovec)

Slaven poslao Hajduk na dno

Bernard Jurišić, Antonija Pavlić • nedjelja, 09.08.2009.

Gotovo 70 minuta trajala je katastrofalno bezlična i sumorna igra Slaven Belupa i Hajduka na Gradskom stadionu u Koprivnici. Svjestan slabosti svoje, ali i protivničke ekipe, novi strateg Farmaceuta Zlatko Dalić u posljednjih je dvadesetak minuta napokon odlučio umiješati svoje prste i izmjenama dokrajčiti grogirane Splićane. Nikad lošiji Hajduk porazom se spustio na samo dno prvenstvene ljestvice 1. HNL.

Joško Španjić

Nemalo čudan sastav poslao je pomoćni trener Hajduka Joško Španjić na teren Gradskog stadiona u derbiju 3. kola HNL-a. U odnosu na protekle dvije utakmice iz momčadi su "ispali" Maloča, Šerić, Tomasov, Paraiba, Buljat i Vukušić, dok zbog ozljeda ili skorog odlaska s Poljuda nije bilo niti Gabrića i Brkljače.

Novi strateg Farmaceuta Zlatko Dalić s druge strane nije puno mijenjao sastav; osim promjene sustava igre sa 4-3-3 na 4-1-3-2 većih turbulencija nije bilo; zbog crvenog je kartona izostao Alen Maras, dok su mjesto u prvoj jedanaestorici izgubili Aljoša Vojnović i Mateas Delić.

Prvi udarac prema vratima bilo koje momčadi vidjeli smo u 5. minuti, kada je Ibričić pokušao iznenaditi Rodića iz gotovo mrtvog kuta, no oprezan je na samom početku utakmice bio prvi Slavenov čuvar mreže.

Gotovo dvadeset minuta nakon toga prvu je smislenu akciju kreirao i Slaven, a to je ujedno bilo i jedino donekle vrijedno spomena u loših i beskrvnih prvih 40-ak minuta takozvanog "derbija" kola. Jurić se nakon kombinacije s Gregurinom sjurio desnom stranom i u šesnaestercu pokušao pronaći Vručinu, no u zadnji su čas Splićani uspjeli loptu izbaciti u korner.

Nakon te su se prilike Farmaceuti malo ohrabrili i odlučnije krenuli prema Subašićevim vratima; dobru priliku glavom propustio je Cszaba Csizmadia, a malo kasnije za malo je kratak bio i Kokalović.

Momčad Hajduka izgledala je pak u tim trenucima potpuno izgubljeno; Ivan Rodić bio je odsječen i sam u vršku napada gostiju, a neprimjetni su u veznome redu bili i Cernat i Ibričić, premda je potonji bio itekako aktivan u razgovorima s arbitrom utakmice, potpuno zasluženo zaradivši i javnu opomenu.

U 35. minuti Hajduk je veoma lako mogao povesti, i to iz potpuno slučajne i poklonjene prilike. Odbijena lopta Slavenovih braniča pronašla je na 25 metara Ivana Strinića, a njegov udarac Silvio Rodić umalo propušta u vlastitu mrežu.

Tri minute poslije Hajduk je preko Senijada Ibričića ipak uspio postići vodeći pogodak, iako su do tog trenutka terenom "dominirali" Koprivničani. Rodić je izborio prekršaj s nešto više od dvadesetak metara, a BiH reprezentativac loptu precizno poslao u golmanov desni kut.

Trenutkom inspiracije najboljeg Hajdukovog nogoloptača ujedno je i zaključeno prvo poluvrijeme susreta koji je idealno pokazao zašto su i Hajduk i Slaven ranije ovoga tjedna završili svoje europske pustolovine. Igra se, naime, izuzetno sporo, nema prave komunikacije veznog reda i napada, a posebno je fascinantno bilo vidjeti Slavenove veznjake kako se u nekim trenucima doslovce šeću po terenu i djeluju kao da im je rezultat u posve drugom planu.

Isti tempo (ili je bolje reći bez tempa) nastavio se i u drugom poluvremenu. Osim povišenih tenzija i potpuno bespotrebnih naguravanja Skoke, Tičinovića i Jurića vrijedi spomenuti još i ubačaj Srebrenka Posavca koji je odsjeo na gredi u 51. minuti, te udarac Hajdukovog Rodića koji je uz malo poteškoća ipak uspio obraniti njegov imenjak na golu Slavena.

Vidjevši iznimno slabu igru svoje ekipe Zlatko Dalić konačno je odlučio preuzeti stvari u svoje ruke i napraviti nekoliko izmjena u namjeri da prodrma momčad i u vene im utjera malo svježe krvi.

Nakon tih je poteza, konačno, odahnule su tribine, Slaven uistinu i počeo igrati nogomet i u razmaku od 69. do 71. minute potpuno preokrenuo rezultat. Prvo je Posavec zaboravljen realizirao odličan ubačaj Cszimadije s desne strane, da bi netom kasnije sjajnu akciju Delića i Vručine u pogodak pretvorio Jurić.

Smislene igre u nastavku susreta više nije bilo. Hajduk se porazom spustio na samo dno ljestvice HNL-a, a čelnici i treneri "majstora" s mora morat će se ozbiljno zapitati što preplaćene Hajdukove zvijezde rade na treninzima i zašto u njihovoj igri nema niti daška kombinatorike i izrađenih akcija.