1. Hrvatska nogometna liga, 3. kolo, 08.08.2009, 20:00 h, Zadar, stadion u Stanovima, gledatelja: 2500
Suci: Dalibor Mlakar (Zagreb), Tvrtko Jureša (Zagreb) i Mladen Lončar (Virovitica)

Ivana Jurica • subota, 08.08.2009.

Nakon pobjede na Poljudu, Zadrani su posve zasluženo slavili u dalmatinskom derbiju s 2:1. Šibenčanima 20-tak minuta dobre igre u nastavku nije bilo dovoljno za remi. Tricu je Zadranima donio čovjek s klupe, Ivan Ćurjurić, pogotkom u 89. minuti...

Ivan Ćurjurić
63'
8
Jakov Surać
73'
11
Semiran Cela
78'
Ivan Elez
79'
21
Ivan Božić.
87'

Anđelko Godinić

Ono što su i najavili Zadrani su i ostvarili. Pobjeda nad Hajdukom u Splitu pravu je vrijednost trebala dobiti tek u slučaju osvajanja prvih ovosezonskih bodova na domaćem terenu. Momčad Dalibora Zebića u tome je i uspjela, a Šibenčanima niti povratak Ermina Zeca i jedan njegov pogodak nisu pomogli da dođu barem do remija. I treću utakmicu za redom primio je Šibenik pogodak na samom kraju utakmice, a kao i u prošlom kolu protiv Osijeka i sad ih je to skupo stajalo.

Već od prve minute susreta domaći su nogometaši pokazali da žele sva tri boda. Krenuli su žestoko prema vrataru Šibenika Goranu Blaževiću. Bili su čvršći u svakom duelu, stajali su blizu igrača i rezultiralo je vrlo brzo dobrim prilikama. U osmoj minuti iz akcije Šibenčana izrodila se kontra domaćih. Dajić je na centru sebi dao predug for, blokirali su obrambeni igrači domaćih i lopta je stigla do brzonogog Terkeša koji kreće sam prema gostujućem vrataru, ali, predug for i Blaževićevo istrčavanje sprječavaju vodstvo Zadra.

Ali dvije minute kasnije Šibenčani su ipak morali u mrežu po loptu. Ubacio je Alimanović, veznjak gostiju Duro igrao je rukom, a sudac Mlakar je, s malom zadrškom, pokazao na bijelu točku. Precizan egzekutor bio je Želimir Terkeš koji je loptu poslao u jednu, a vratara gostiju na drugu stranu. Slavlje na Stanovima moglo je započeti.

Terensku dominaciju domaćih u prvom poluvremenu kratko su prekinuli Šibenčani. U 13. minuti Zec je pao na rubu kaznenog prostora Zadra, ali sudac se nije oglasio. Tri minute kasnije jedina prilika Narančastih u prvom poluvremenu. Bačelić-Grgić izveo je korner s desne strane, stoper Budiša našao se sam na 11-12 metara od gola Ježina, ali nije bio precizan.

Nakon toga na terenu je ponovno gospodario Zadar. Redale su se prilika za prilikom, pokušavali su izdaleka Ljubičić i Alimanović, ali Blažević se nije dao iznenaditi. U 33. minuti nova velika prilika za domaće. Terkeš je izveo korner, a ispred Šaranovića u petercu Šibenika u posljednji trenutak u korner loptu izbacuje Vidić.

Do kraja poluvremena i gosti su imali jednu obećavajuću priliku, ali ju je pomoćnik Lončar prekinuo zbog zaleđa. S tribina se činilo da Zec, kojemu je lopta išla, nije bio u zaleđu, za razliku od Dajića koji je bio u zaleđu ali nije sudjelovao u akciji. Napadački dvojac Šibenika nakon posljednjeg zvižduka u prvom poluvremenu prišao je glavnom sucu želeći mu ukazati na dvije spomenute situacije i propuste njegovih pomoćnika, no, to, naravno, nije donijelo promjene.

U nastavku je do promjena ipak došlo u igri gostujuće momčadi. Šibenčani su sad bili ti koji su diktirali tempo i nakon loših 45 prvih minuta u nastavku su zaigrali dosta bolje. Nagovještaj izjednačenja dogodio se u 50. minuti kad je Zec pucao iskosa, ali nije bilo problema za Ježinu. Četiri minute poslije odličan udarac Alimanovića Blažević je obranio, a pokupio je i odbijanac koji je išao prema Šaranoviću.

Iduća minuta donijela je i izjednačenje. Potpuno zasluženo, kao rezultat terenske dominacije i bolje igre od Zadrana u nastavku, Šibenik je došao do izjednačenja. Duro je poslao dugu loptu prema Zecu koji hladnokrvno matira Ježinu za 1:1. Prvi je to ovosezonski pogodak Zeca, u njegovom prvom ovosezonskom nastupu. Puno bolje igralo se u nastavku susreta, prijetili su i jedni i drugi i gol je visio u zraku.

U 64. minuti Bačelić-Grgić ubacuje u sredinu, Alispahić propušta loptu u sredinu, ona dolazi do Zeca koji kreće sam prema Ježini, ali zastavica se ponovno našla u zraku. Bila je to kriva procjena prvog pomoćnika Jureše, no, ne i jedina na utakmici. Dvije minute kasnije Šibenčani su tražili kazneni udarac nakon pada Zeca u kaznenom prostoru, ali Mlakar je ostao nijem. Šest minuta nakon prosvjeda Šibenčana zbog zaleđa isto se dogodilo i Zadranima. U 70. minuti Jozinović je, naime, zatresao mrežu nakon asistencije Šaranovića, a i ovog je puta označeno zaleđe što je izazvalo prosvjede Zadrana. Također dvojbena odluka.

I jedni i drugi tijekom cijele utakmice imali su prigovora na suđenje Zagrepčanina Mlakara. Najviše mu se zamjera previše dosuđenih prekršaja, previše je sjeckao igru, a još i više brojna svirana zaleđa od kojih neka sigurno nisu bila.

Sve do otprilike 70. minuti Šibenčani su bili bolji, Zadar se povukao, prijetio iz kontranapada i kad se očekivao drugi pogodak gostiju Zebićeva momčad se ponovno vraća u utakmicu. U 71. minuti Čurjurić se našao u odličnoj prilici, ali u posljednji trenutak Budiša je blokirao njegov udarac i spasio Šibenik od novog rezultatskog zaostatka. Dvije minute kasnije još su bliže vodstvu bili Zadrani – udarac Ljubičića odsjeo je na okviru gola, a u nastavku akcije Terkeš glavnom nije bio precizan. Tri minute kasnije prijete i gosti. Bačelić-Grgić oduzeo je loptu, Zec propušta loptu, ali ispred Alispahića i Dajića u posljednji tren čisti obrana domaćih.

Kako je utakmica odmicala Zadrani su sve žešće napadali. Blažević je bio na mukama. U 81. minuti obranio je udarac, a samo minutu kasnije dobru akciju domaćih, odnosno ubačaj Terkeša Ljubičić na drugoj vratnici nije uspio ugurati u mrežu. Nakon toga pokušavaju i Alimanović i Jozinović, ali lopta neće u mrežu.

I kad se već činilo da će susret završiti podjelom bodova domaćini su ipak, posve zasluženo, došli do novog pogotka. Šibenik je imao slobodan udarac, ubačaj Alispahića Zadrani su vrlo brzo riješili, lopta je stigla do brzonogog Terkeša koji kreće prema Blaževiću, vrlo lukavo pričekao je dolazak Čurjurića, koji je u nastavku ušao u igru, uposlio ga, a on na drugoj vratnici nema težak zadatak. Pogađa nebranjenu mrežu za konačnih 2:1 i slavlje na Stanovima.

Sljedeće kolo Zadranima donosi gostovanje kod Karlovca, dok Šibenik na Šubićevcu dočekuje Slaven Belupo.