1. Hrvatska nogometna liga, 5. kolo, 23.08.2009, 20:15 h, Rijeka, Stadion na Kantridi, gledatelja: 7.000
Suci: Damir Batinić (Osijek), Petrović (Valpovo), Šetka (Đakovo)
Rijeka
Rijeka
Ramon Fernandez 14' (11m), 34' (11m)
2:0(2:0) Hajduk
Hajduk

Bernard Jurišić • nedjelja, 23.08.2009.

Iako su dvojicu njihovih najboljih igrača preselili u svoje redove, nogometaši Hajduka nisu uspjeli izbjeći novi poraz na Kantridi. Rijeka je priredila lijepu večer svojim navijačima, pobijedila Hajduk s 2:0 pogocima iz dva kaznena udarca, te braći Sharbini i treneru Reji zagorčala debi u Hajdukovom dresu...

Florin Cernat
46'
Edoardo Reja

Uobičajeno lijep dekor dočekao je nogometaše Rijeke i Hajduka u Jadranskom derbiju na Kantridi. Više od 5.000 navijača obje momčadi napunilo je tribine, dajući podršku svojim ljubimcima u bijelim i crveno-plavim dresovima. Braća Ahmad i Anas Sharbini po prvi su put na Kantridi istrčali u "krivom" dresu i dočekani su salvama očekivanih uvreda i pogrda.

Hajduk je utakmicu otvorio dobro, Ahmad Sharbini je zaprijetio u 5. minuti, no iz prvog svog napada povela je - Rijeka. Matija Matko u 13. je minuti pobjegao splitskoj obrani, "provozao" Juricu Buljata u kaznenom prostoru, a onda ga je "pokupio" splitski vratar Subašić. Čist, nedvojben kazneni udarac za Rijeku, kojeg Ramon Fernandez pretvara u domaće vodstvo.

Nekoliko narednih minuta Rijeka je bila bolji protivnik, no od 20. minute Hajduk je opet vratio terensku dominaciju. Prijetili su i Ahmad i Anas Sharbini, "hranili" su ih loptama Rubil, Oremuš i Ibričić, no dok se "očekivao" pogodak u domaćoj mreži, loptu je na centar još jednom postavio Hajduk.

Isti "glumci" odradili su i drugi kazneni udarac za Rijeku u 33. minuti. Matko je prošao Juricu Buljata u kaznenom prostoru i pao čim je ostvario prednost, sudac je po drugi put pokazao na bijelu točku. Ovaj kazneni udarac nije bio ni izbliza očit kao prvi, no Fernandezu to nije zasmetalo da i drugi put sigurno realizira najstrožu kaznu. Rijeka je povela 2:0, tri strane tribina Kantride eksplodirale su u slavlju.

Mogao je Matko u 39. minuti riješiti susret. Nakon još jedne greške Jurice Buljata Matko je izašao oči u oči sa Subašićem, no oklijevanjem mu je dozvolio da spasi Hajduk potpunog potopa u prvom dijelu. Nakon dva "blitzkriega" Rijeke u periodu apsolutne dominacije Hajduka, završnica prvog poluvremena opet je pripala Hajdukovcima, no pokušaji Ahmada Sharbinija, Šerića i Ibričića završavali samo na rukama sigurnog domaćeg vratara Mancea.

Očekivalo se da će u drugom poluvremenu Hajdukovi igrači još žešće jurnuti po popravak novog užasnog rezultata, no ono što smo vidjeli u drugom dijelu nije bilo na razini vrlo dobrih prvih 45 minuta. Tek jedan dobar udarac Anasa Sharbinija u 59. minuti i promašena lopta vratara Mancea tri minute kasnije, koju Ahmad Sharbini nije uspio pospremiti u mrežu bilo je sve što smo od očito loše pripremljenih Hajdukovaca vidjeli.

Slabo i beskrvno, rekli bismo gotovo uobičajeno ovosezonsko izdanje Hajduka u drugih 45 minuta mogao je kazniti Matko još jednim bijegom u 84. minuti, no Subašić je ovog puta izašao kao pobjednik njihova međusobnog dvoboja. Rijeka je zadržala prednost do kraja, proslavila veliku i slatku pobjedu nad svojim velikim jadranskim rivalom i produžila agoniju splitske momčadi.