1. Hrvatska nogometna liga, 5. kolo, 22.08.2009, 20:00 h, Gradski stadion, Koprivnica, gledatelja: 1800
Suci: Križarić (Čakovec), Premužaj, Hudika (Varaždin)

Antonija Pavlić • subota, 22.08.2009.

Momčad Karlovca zasluženo je u Koprivnici Slaven Belupu uzela sva tri boda, premda su igrači Zlatka Dalića veći dio utakmice izgledali kao raštimani orkestar. Igor Pamić i njegovi igrači mogu biti prezadovoljni nastupima u prvih pet kola, u kojima su pokazali kako se zasluženo nalaze u Prvoj hrvatskoj nogometnoj ligi.

Ivan Lajtman
78'
8
Matija Štefančić
87'
19
Niko Tokić
89'
Igor Pamić

Odličan susret odigrao je Karlovac na Gradskom stadionu u Koprivnici, potvrdivši kako je zasluženo dobio priliku natjecati se u Prvoj ligi. Neprepoznatljivom su Slaven Belupu postigli tri odlična pogotka, a uz malo više koncentracije i(li) sreće mogli su zapaliti i "petardu".

Okršaj na Gradskom stadionu počeo je bez konkretne igre, a prvu priliku nakon desetak minuta kreirao je u Slavenovom šesnaestercu Kaja Rogulj. Promašivši jednu naoko bezopasnu loptu ponudio je stopostotnu prigodu karlovačkom kapetanu Josipu Jerneiću, no Silvio Rodić ovoga je puta uspio spasiti svoju momčad od ranog rezultatskog zaostatka.

Isto mu, ipak, nije pošlo za rukom pet minuta kasnije. Slavenovi su braniči na 18-ak metara zaboravili pokriti Zvonka Pamića, a on izvanredno koristi priliku i loptu plasira u lijevi donji kut Rodićeva gola.

Prvu pravu priliku domaćina vidjeli smo u 18. minuti, no Mario Jurić nije uspio nečuvan realizirati precizni ubačaj Vručine s desne strane.

Nešto bolja igra domaće momčadi u nastavku je donijela i rezultatsko izjednačenje. Mario Jurić glavom je uspio nekako ugurati loptu iza leđa Hrvoja Sunare, nakon što je samo minutu prije također glavom promašio odličnu situaciju poslije Posavčevog kornera.

U 34. minuti Alen Maras prvi je puta natjerao Hrvoja Sunaru na intervenciju. Pucao je Bjelovarčanin iz slobodnjaka s 20-ak metara, no uspješno je njegov udarac ukrotio karlovački vratar.

Tek nešto kasnije u jeku su napada domaćina Karlovčani vratili svoju prednost. Drugi pogodak na utakmici upisao je Zvonko Pamić, nakon što je Goran Paracki s vrha šesnaesterca na 10-ak metara pogodio Kovačevića, od čijih se nogu lopta vratila do Pamića i ponudila mu priliku da ju ponovno rutinski pošalje iza Rodića - samo ovoga puta u njegovu desnu stranu.

Dobili su tim pogotkom gosti dodatan impuls, te je minutu kasnije Enes Novinić mogao i povećati prednost. Sve je na lijevoj strani napravio Jerneić - poslužio mu loptu gotovo u ravnini točke kaznenog udarca, no bivši je Varteksovac napravio potez previše i njegov je oslabljeni udarac ipak uhvatio Rodić.

Prvu ozbiljnu priliku u drugom dijelu ponovno je kreirao Karlovac. Identično akciji Vručina - Jurić u prvom poluvremenu glavom je Rodićevu mrežu promašio Novinić, dok se u ulozi asistenta našao rastrčani Željko Kovačević.

Tri minute kasnije Vručina je odlično prošao nekoliko igrača i stvorio si prostor za udarac, no slab pokušaj završio je tek u čvrstom Sunarinom zagrljaju.

Netom kasnije ponovno su Karlovčani mogli povećati prednost. Slavenova je obrana još jednom izigrana, što posebno vrijedi za izvanredno proigravanje petom Jerneića za nadolazećeg Kovačevića s desne strane. Na Slavenovu sreću, iz čiste je situacije gađao preko vrata.

U 61. minuti su zato, gosti konačno konkretizirali potpunu terensku nadmoć. Odlično je Kovačević proigrao Parackog u vrhu napada, a on oči u oči s Rodićem pogodio za potpuni potop neprepoznatljivih domaćina.

Još su jednu čistu situaciju promašili Karlovčani u 90. minuti. Jerneić je potpuno ispremiješao obranu domaćina i na 11 metara pronašao mladog Štefančića, no ulazak s klupe karlovački nogometaš ipak nije uspio okruniti pogotkom.

Odigrala je momčad Zlatka Dalića ovu utakmicu kao da je iza njih tek nekoliko pripremnih susreta, a ne šest ogleda Europske lige i pet HNL-a. Interakcije veznog reda i napada gotovo da uopće nije bilo; Gregurina je utakmicu prespavao u "dubokom" snu, ostatak veznog reda pokušavao je, no bez učinka, dok je obrana u nekoliko navrata ispala smiješna.

Postalo je sada već kristalno jasno da ekipi treba pravi kreator igre jer Posavec, Gregurina, Nynkeu, Šafarić, pa i Dalibor Poldrugač - to nikako nisu.

Karlovčani su pak odlično iskoristili ponuđeno, pokazavši zašto su ove sezone dobili priliku u najvišem rangu hrvatskoga nogometa. Posebno su se u gostujućoj momčadi iskazali kapetan Jerneić i Kovačević, koji su nekoliko puta obranu prošlogodišnje četvrte momčadi Hrvatske učinili u najmanju ruku smiješnom.