Prvi veći skalp domaćina

Goran Markuš • utorak, 08.09.2009.

Okrnjeni sastav litavske reprezentacije doživio je još jedan, ovog puta prilično neočekivan poraz. Naime, izuzetno raspoloženi Poljaci pred prepunom dvoranom domaćih navijača skinuli su i prvi skalp veće momčadi i tako zadržali vodstvo u skupini D...

Pred prepunom dvoranom domaćih navijača u Wroclawu Poljaci su krenuli uistinu moćno i sa 9:0 zaključili prve tri minute igre. Ionako pomalo izgubljeni Litavci koji su na ovaj Eurobasket stigli prilično oslabljeni izgledali su uistinu izgubljeno, no polaganjem Linasa Kleize (6 poena, 7 skokova) konačno su se i oni probudili. Na prvi pogled činilo se kao da Litavci tek jedva uspijevaju držati korak sa domaćinima, no malo pomalo do druge četvrtine stižu na neočekivano mala dva poena zaostatka.

Sam početak druge četvrtine bez pogovora pripao je Litvi kojoj je sasvim respektabilna igra donijela i izjednačenje kod rezultata 27:27, no tada već potvrđeno odličan poljski dvojac David Logan (19 poena) - Marcin Gortat (15 poena, 17 skokova) povlači domaćine koji se novom 9:0 serijom ponovno odvajaju. Prilično izjednačena igra obiju momčadi tijekom nastavka rezultirala je sa sasvim solidnih +10 za Poljake uoči drugog poluvremena.

Vezane vijesti

Treća četvrtina, bez pogovora, pripala je Macieju Lampeu (22 poena, 10 skokova), Poljaku koji je potpuno dominirao terenom i uz pomoć ponajviše skakački vrlo raspoloženog Gortata usprkos sve preciznijem Simasu Jasaitisu (21 poen) uspio zadržati odličnih deset poena prednosti do ulaska u posljednjih deset minuta utakmice.

Bez obzira na rezultat i igru brojni litavski obožavatelji košarke još su se uvijek prikriveno nadali da će njihova reprezentacija iz stražnjeg džepa uspjeti izvući neko skriveno oružje, no užarena atmosfera u dvorani ponijela je domaćine koji na leđima probuđenog Michala Ignerskog (16 poena) nakon svega par minuta bježi na još impresivnijih 17 poena prednost.

Sve veća prednost ipak opušta domaćina, a pruženo Litva predvođena večeras izuzetno raspoloženim Jasaitasom znala je iskoristiti i tri minute prije kraja potpuno neočekivano smanjuje zaostatak na svega sedam poena. Međutim, Poljaci pred prepunom dvoranom svojih navijača nisu bili spremni izgubiti dobiveno i rutinskom igrom sa vrlo respektabilnih 11 poena prednosti privode susret kraju.

Očekivano, vrlo zadovoljan bio je Lampe, večeras prvo ime sjajnih domaćina: "Igrali smo uistinu prekrasno, vjerojatno najbolju košarku od kad se reprezentacija okuplja u ovom sastavu. Napad je imao glavu i rep, a obrana je bila i više nego na visini zadatka."

S druge strane terena reakcije su potpuno suprotne. "Katastrofa. Obrane večeras nismo imali, a nitko tko je ikad gledao ove momke niti napadom ne može biti zadovoljan. Protivniku moramo čestitati jer su jednostavno bili bolji, a mi već sutra protiv neugodnih Bugara moramo tražiti iskupljenje. Mjesta za nove pogreške više nema", zaključio je izbornik litavske reprezentacije, Ramunas Butautas.