Litavci pred ispadanjem

Branimir Korać • subota, 12.09.2009.

Jedina utakmica subotnjeg programa na Eurobasketu bez ikakve neizvjesnosti bila je utakmica Litve i Slovenije. Slovenci su s lakoćom dominirali te na kraju visoko slavili...

Litva je u utakmicu ušla pod pritiskom jer joj je pobjeda bila imperativ. Osjetilo se od početka susreta kako su u grču, međutim u prvih pet minuta Slovenija to nije iskoristila, no onda se uspjela jednom serijom odvojiti i pobjeći na 21:13.

Do kraja četvrtine Litva nije uspjela zaprijetiti, štoviše, Slovenci su tricom Nachbara u završnici pobjegli na 28:18 i zadali novu glavobolju treneru Butautasu.

Vezane vijesti

Ništa se nije promijenilo niti početkom druge četvrtine, Slovenci su sjajno šutirali za tri poena (6/7 u tom trenutku) i upravo novom tricom Nachbara pobjegli na 34:22, a zatim i lijepom akcijom Erazema Lorbeka poveli su s najviših 36:22.

Litva je do kraja poluvremena nastavila nizati pogreške i u obrani i u napadu, a Slovenija je to s lakoćom kažnjavala i na poluvrijeme otišla s vrlo visokih 43:26. U prvom poluvremenu Litavci su tricu šutirali očajnih 2/11 i skupili deset izgubljenih lopti dok je Slovenija za tri šutirala 7/13 i izgubila šest lopti manje. Jaka Lakovič sa 16 poena bio je nezadrživ za Litavce.

Na samom startu drugog poluvremena Slovenci su tricom Lakoviča dohvatili granicu od 20 poena prednosti da bi Slokar odmah povisio na 48:26.

U nastavku susreta Slovenija je rutinski čuvala visoku prednost protiv posve demoraliziranih Litavaca kojima opasno visi prolazak u četvrtfinale za što će morati pobijediti i Srbiju i Španjolsku.

Slovenija je visoko slavila 81:58 predvođena s 24 poena Jake Lakoviča i 17 poena i devet skokova Erazema Lorbeka. Kod Litve 15 poena ubacio je Kalnietis, a 11 poena dodao je Maciulis.