Slovenija u borbi za jedinicu

Branimir Korać • ponedjeljak, 14.09.2009.

Visokom pobjedom protiv Poljske Slovenija je ostala u igri za prvu poziciju u skupini F. Poljska će za prolaz morati za dva dana svladati Španjolsku, a prema danas viđenom to je gotovo nemoguća misija...

Poljaci su ultimativno tražili pobjedu protiv Slovenije jer ih je poraz dovodio u vrlo nezavidnu situaciju. Sudački kriterij koji je dopuštao čvrstu košarku od početka meča išao im je na ruku i u euforičnoj atmosferi brzo su preuzeli kontrolu.

Do kraja prve četvrtine nisu dopustili Slovencima ulazak u rezultatsku neizvjesnost i prvu su četvrtinu završili u svoju korist 17:11 i to uz vrlo dobru igru.

Četiri minute u drugoj četvrtini Poljska je ostala bez poena i Slovenija je to iskoristila za seriju 8:0 i preuzimanje vodstva. Sredinom četvrtine Slovenija se odvojila i na 29:22, no Ignerski ubacuje tricu, a Szewczyk dodaje još četiri poena za priključak na 29:29. Na poluvrijeme se otišlo s malim vodstvom Slovenije 31:29 što je nagovještavalo neizvjesnu utakmicu i u drugom dijelu.

No nije bilo neizvjesnosti. Poljska očajno otvara drugo poluvrijeme, čeka sedam minuta na prve poena iz igre i Slovenija im bježi na teško dostižnih 46:30. Do kraja četvrtine s dvije trice Ignerskog i Logana tek su smanjili na 53:40.

Nije dugo trebao Slovencima da se odvoje i u posljednjoj dionici, stvorili su visoku prednost, a zatim rutinski priveli meč kraju.

U pobjedi Slovenije 76:60 najbolji su bili Erazem Lorbek s 20 poena, devet skokova i pet asistencija te Jaka Lakovič s 14 poena i šest asistencija. Kod Poljske 15 poena i sedam skokova upisao je Szymon Szewczyk, a 15 poena dodao je i David Logan.