Litva se oprostila od prolaza

Branimir Korać • ponedjeljak, 14.09.2009.

Litva neće igrati u četvrtfinalu Eurobasketa. Posljednju šansu za ostanak u igri za prolaz imali su u susretu sa Španjolskom, ali ravnopravni su bili tek u prvih deset minuta...

Dvoboj reprezentacija za koje se pretpostavljalo kako će biti dvoboj za prvo mjesto uoči četvrtfinala na kraju je ispao dvoboj za "goli život". Litva je ušla u utakmicu svjesna kako joj je to posljednji vlak za četvrtfinale, ali od samog početka susreta zaigrala je odlično i stavila Španjolce u probleme.

Vrlo rano Litavci su pobjegli na 19:10 uz sjajnu igru mladog Kalnietisa koji je vrhunski dirigirao litavskim napadom. Do kraja prve četvrtine Litva je zadržala prednost i s 24:15 držala Španjolce na vatri.

Onda kreće španjolska velika serija. U sedam minuta Španjolci rade čak 23:0, Litavci jedva da mogu prenijeti loptu u fazu napada i Španjolska dolazi do vodstva 38:24. Velike zasluge za to imao je mladi Rubio koji je sjajno razigrao Gasola, Fernandeza i Navarra.

Crni niz Litve prekinuo je tricom Kleiza nakon više od sedam minuta igre u drugoj četvrtini za smanjenje na 38:27.

Malo su se Litavci oporavili nakon što je Kleiza ubacio prve poene i do poluvremena smanjili na 40:32. Još uvijek je to bila porazna četvrtina za njih koju su izgubili s čak 25:8.

Na startu drugog poluvremena Litva se približila na pet poena zaostatka, 42:37, no onda je Španjolska ponovno zaigrala čvršće u obrani i stvorila veliku prednost bijegom na 54:39.

Tu je bio kraj litavskim nadanjima i dalje su Litavci samo održavali visoku prednost. Na kraju treće četvrtine već je bilo 63:42. Ako računamo drugu i treću dionicu, Španjolska je bila bolja s ogromnih 48:18. U 32. minuti Španjolska je imala najvišu prednost, vodila je čak 69:46.

Završilo je 84:70 za Španjolsku koju su predvodili Pau Gasol s 19 poena i osam skokova te Juan Carlos Navarro s 13 poena. Kod Litve 13 poena i osam skokova upisao je Petravičius, a 11 poena Jomantas.