Bez odgovora za Teodosića

Branimir Korać • srijeda, 16.09.2009.

U posljednjem kolu skupine F Eurobasketa Litva je upisala još jedan poraz, ovaj put od Srbije 89:79. Briljantnu utakmicu odradio je Miloš Teodosić koji je najzaslužniji za ovu pobjedu. Litva razočarana napušta prvenstvo sa svega jednom pobjedom u pet susreta...

Litva je u susret ušla sa željom spašavanja obraza i ostvarivanja prve pobjede u drugom krugu i ukupno tek druge na cijelom Eurobasketu. Srbija je s druge strane igrala za treće mjesto u skupini i dvoboj s Rusima.

Rusi su logično bili privlačniji izbor Srbiji koja je dobro otvorila utakmicu i uzela prvu četvrtinu zahvaljujući ponajviše vrlo dobrom Tripkoviću koji je u kratko vrijeme ubacio 11 poena uz stopostotan šut.

Unatoč čak devet izgubljenih lopti u prvih 12 minuta, Litavci su rezultatski bili u igri obzirom da ih je služio šut za razliku od nekih ranijih utakmica pa su tako u 16. minuti zaostajali tek malih 31:30. Na poluvrijeme se otišlo vodstvom Srbije 41:37 nakon što je Tepić u kontri položio sa sirenom.

U drugo poluvrijeme Litva ulazi puno bolje, brzo preuzima vodstvo i do kraja četvrtine odlazi i na plus šest, 61:55. Međutim, to ne uspijeva održati, prvo Teodosić ubacuje tricu, a zatim Krstić polaže uz prekršaj i na ulasku u zadnju minutu četvrtine Srbija poravnava na 61:61 da bi Teodosić doveo Srbiju prednost polaganjem šest sekundi prije kraja četvrtine.

U posljednjoj dionici reprezentacije su se izmjenjivale u vodstvu bez nekih velikih bjegova na obje strane do posljednjih tri minute kada na krilima sjajnog Teodosića Srbija bježi od 75:74 na 83:75. Litavci su se posve raspali i nakon Tepićeve trice na ulasku u posljednju četvrtinu Srbija je došla do najviših 89:77 čime je priča završena.

Srbija je na kraju slavila 89:79 i tako izborila treće mjesto u skupini i dvoboj s Rusijom u četvrtfinalu.

Miloš Teodosić je odigrao fantastičnu utakmicu s 20 poena i 12 asistencija dok su po 16 poena dodali Nenad Krstić i Novica Veličković. Kod Litve Jonas Maciulis je ubacio 20 poena uz pet skokova, a 13 poena i osam skokova dodao je Darjuš Lavrinovič.