Slovenija izborila Hrvatsku

Branimir Korać • srijeda, 16.09.2009.

Odigran je i posljednji susret drugog kruga Eurobasketa. U njemu je Slovenija tijesno svladala Tursku sa 69:67 i tako izborila prvo mjesto u skupine F čime će u četvrtfinalu igrati protiv Hrvatske...

Posljednji dvoboj drugog kruga Eurobasketa bio je vrlo važan i nama jer je u izravnom dvoboju Turske i Slovenije davao Hrvatskoj protivnika u četvrtfinalu. Pobjednik je uzimao prvo mjesto i birao u četvrtfinalu Hrvatsku dok je poražen bila suđena Grčka kao ipak teži protivnik. Nama je bilo svejedno, Turska, Slovenija, u svakom slučaju težak protivnik.

Prva polovica prve četvrtine protekla je u izjednačenoj igri, a onda je Slovenija krenula. Nakon trice Ilyasove za 12:12 uslijedila je serija 10:0 koja je Sloveniju odvela na visokih 22:12 za što su bili najzaslužnijih Nachbar i Brezec koje Turci nisu mogli zaustaviti.

U drugom poluvremenu slovenski uragan se nastavio, već u 17. minuti imali 37:18 i sve je govorilo kako ćemo u četvrtfinalu na Slovence dok će Grci igrati s Turcima. No završnicu prvog poluvremena Slovenija je odradila vrlo loše i Turci su im napravili 14:0 te zakomplicirali utakmicu.

Turkoglu je odlično otvorio drugo poluvrijeme i predvodio svoju reprezentaciju u potpunom povratku u utakmicu. U svega pet minuta drugog poluvremena Turska je smanjila na 44:43 te u samo osam minuta napravila po Slovence tragičnu seriju 25:7.

Nakratko je Turska i povela 48:47, ali Lakovič i Jagodnik odgovaraju na drugoj strani serijom 10:2 za mirnih 57:50.

U posljednjoj dionici Turci su na početku uspjeli malo smanjiti zaostatak i u zadnje tri minute se ušlo s još uvijek posve otvorenih 64:60 za Sloveniju, mogli su se Turci još približiti, ali Asik promašuje zakucavanje da bi na drugoj strani Slokar povisio na plus četiri.

Na ulasku u zadnju minutu Slovenija je imala 66:62 i napad koji Turci prekidaju prekršajem, a Udrih ubacuje dva bacanja za 68:62. 40 sekundi do kraja velika pogreška sudaca, Erazem Lorbek krasno je blokirao Asika što su okarakterizirali prekršajem, a Asik s linije slobodnih smanjuje na 68:64.

Slokar promašuje na isteku napada, a na drugoj strani Udrih radi glup i nepotreban prekršaj na šutu za tricu Arslana. Turčin ubacuje sva tri bacanja i smanjuje na 68:67.

Tanjevićeva momčad očekivano radi brzi prekršaj nad Udrihu koji ubacuje samo jedno bacanje i Turska ima zadnji napad 9,7 sekundi prije kraja kod 69:67 za Sloveniju. Arslan je nakon minute odmora krenuo na polaganje, ali je vratio loptu na otvorenu tricu u kutu za Atsüra koji promašuje i Slovenija slavi 69:67.

U slovenskom sastavu najbolji su bili Boštjan Nachbar sa 16 poena te Lakovič i Udrih s po 12, a kod Turske Ilyasova je ubacio 16 poena uz sedam skokova dok je Turkoglu dodao 12 poena.