Borna Rupnik • subota, 19.09.2009.

Bayern je u šestom kolu Bundeslige svladao Nürnberg, pri čemu je vodeći pogodak Bavaraca bio djelo našeg Ivice Olića. Prvom se pobjedom osladio Zvonimir Soldo na klupi Kölna, i to u svom Stuttgartu. Šimunićev Hoffenheim do bodova je došao sjajnim preokretom...

Bayern je na Allianz Areni ugostio Nürnberg i uglavnom vladao terenom. Pokušavali su Thomas Müller, Mario Gomez (pogodio prečku) i Bastian Schweinsteiger, a vrlo je aktivan bio i hrvatski dvojac Danijel Pranjić - Ivica Olić. S druge je strane pokušavao zaprijetiti Australac hrvatskih korijena, Dario Vidošić, no na odmor se ipak otišlo s početnih 0:0.

U desetoj minuti drugog poluvremena, sa svježim Franckom Riberyjem u sastavu, Bayern je stisnuo, Müller je pronašao Olića, a naš je nogometaš rutinski svladao vratara Schäfera. Van Gaal je Olića ubrzo zamijenio Kloseom, ali su gosti izjednačili lijepom akcijom koju je okončao Eric Maxim Choupo-Moting. Ipak, iznenađenje je spriječio Daniel van Buyten osam minuta prije isteka vremena. Danijel Pranjić igrao je do 80. minute, kada ga je zamijenio Edson Braafheid.

Zvonimir Soldo trijumfalno se vratio u Stuttgart. Svojoj je bivšoj momčadi (za koju je nastupio u više od 300 navrata) došao u goste s posljednjeplasiranim Kölnom i odnio važne bodove (2:0). U posljednji je trenutak opet ostao bez Milivoja Novakoviča, ali je i Stuttgart iznenadio postavom bez Aleksandra Hleba.

Dobar rasplet po hrvatskog stručnjaka nagovijestio je neometani Sebastian Freis u 25. minuti. Njegovu je glavu sjajno pronašao Francuz Fabrice Ehret. Köln je mudro čuvao svoje vodstvo, prepustio jalovim domaćinima inicijativu i vrebao u izglednim protunapadima. Veliko slavlje gostiju potvrdio je Wilfried Sanou u 89. minuti i tako opravdao povjerenje uprave kluba u Soldu, kao i Soldinu vjeru da marljiv rad mora kad-tad uroditi plodom.

Josip Šimunić istrčao je na stadion u Mönchengladbachu u prvoj jedanaestorici Hoffenheima, ali je njegova obrana u samo sedam minuta vrlo bogatog susreta primila jednak broj golova kao i u prvih pet prvenstvenih kola. Borussiji su prednost donijeli Juan Arango i Roberto Colautti, oba puta nakon dobrih poteza Raula Bobadille. Ipak, nadu gostima donio je Sejad Salihović izravno iz slobodnog udarca već u 22. minuti.

Taj je rezultat na semaforu stajao sve do 86. minute, a Borussia nije ni slutila što je čeka. U sljedećih pet minuta vratara Logana Baillyja svladali su Maicosuel, Chinedu Obasi i Demba Ba te tako zapečatili ishod ovog susreta. Šimunić je odigrao svih 90 minuta, a velik dio zasluga treba pripisati treneru Ralfu Rangnicku, koji je jednog strijelca i jednog asistenta uveo s klupe.

Ni gledatelji u Bochumu nisu ostali zakinuti za dobar nogomet. Prvi razlog za veselje pružio im je Mimoun Azaouagh pospremivši u mrežu odbijanac već u sedmoj minuti, a najburnije je bilo u samoj završnici prvog dijela: mozak Mainzove igre, Andreas Ivanschitz, poravnao je na 1:1, ali je Diego Klimowicz na asistenciju Yahije već u sljedećem napadu vratio domaćine u vodstvo.

No, nisu se dugo radovali. Drugu ozbiljnu šansu Mainza na utakmici realizirao je početkom nastavka Andre Schürrle za novo izjednačenje, a isti je igrač okrunio igrački napredak gostiju. U 71. minuti postavio je konačnih 3:2 i tako ostavio Bochum pri samom dnu poretka.

U Hannoveru se sve bitno dogodilo oko poluvremena. Minutu prije odlaska na predah dortmundsku je Borussiju u vodstvo doveo Nuri Sahin, a nedugo nakon što je lopta ponovno krenula s centra precizan je bio Konan Ya i tako osigurao domaćinima bod.