Ostali sportovi

Sloan u foto-finišu

Maja Giljanović • petak, 16.10.2009.

Amerikanke Bridgett Sloan i Rebecca Bross svjetske su prvakinja i viceprvakinja na 41. Svjetskom gimnastičkom prvenstvu u Londonu. Bross je zlatnu medalju ispustila u doslovce pet do 12 jer najbolja i u kvalifikacijama i nakon tri sprave poklekla je na posljednjem saltu posljednje dijagonale svog nastupa na parteru.

Rebecca Bross je skupo platila stotinku sekunde nepažnje i nakon 15,300 na gredi, 15,075 na razboju i 14,525 na preskoku, zbog pada na posljednjem skoku posljednje dijagonale svog posljednjeg četvrtog nastupa osvojila tek 12,875 na parteru. 16-godišnjakinja je ukupno skupila 57,775 bodova - 0,335 boda više nego u kvalifikacijama koje je u srijedu osvojila ispred Ane Porgras i Lauren Mitchell - ali je ostala bez najviše stepenice pobjedničkog postolja.

Titule svjetske prvakinje tako se u posljednji čas dokopala olimpijska pobjednica u momčadskom natjecanju u Pekingu prošlo ljeto Bridgett Sloan. 17-godišnjakinja je cijelu večer igrala drugu violinu samo da bi u konačnici dobila naslov na pladnju i slavila s 0,050 boda prednosti ispred Bross na drugom i 0,650 ispred brončane Japanke Koko Tsurumi na trećem mjestu (57,175).

Tek peta u kvalifikacijama Sloan ni u finalu nijednom nije oduševila. Više je poput vjeverice skupljala bodove: najbolju je ocjenu 14,825 dobila na preskoku, 14,800 je zaradila na razboju, 14,200 na parteru i 14,000 na gredi, dovoljno, ipak, da na svjetskom tronu naslijedi Shawn Johnson. Amerikanka je inače prije dvije godine u Sttutgartu slavila s 61,875, a niti 60,025 Yang Yilin nije vrijedilo više od šestog mjesta.

Druga najbolja u kvalifikacijama i najmlađa finalistica višeboja 15-godišnja Rumunjka Porgras je zauzela tek sedmo mjesto (56,500) - Rumunjke čekaju individualno zlato još od Andree Raducan na SP-u 2001. na parteru i gredi - a kratkom je samo 0,025 boda na četvrtom mjestu ostala i nakon kvalifikacija u srijedu treća favoritkinja finala Australka Mitchell (57,150). Najbolja Kineskinja je Yang tek na (ponovno drugo SP uzastopce) šestom mjestu (56,575), a najbolja Europljanka Francuskinja Youna Dufournet je peta (56,650).