Prizemljenje u Beogradu

Borna Rupnik • subota, 17.10.2009.

Zagreb je nakon dvije uvodne pobjede krenuo na noge neuigranoj Crvenoj zvezdi pun nade u uspjeh, no kući se nakon uvjerljivog poraza vraća praznih ruku. Beograđani su slavili sa sigurnih 89:66...

U susretu trećeg kola NLB lige dogodilo se upravo ono čega se Zagreb pribojavao. U najavama se isticalo da Crvenoj zvezdi treba spriječiti rano odvajanje, no ekipa iz Trnskog tu namjeru nije uspjela provesti u djelo te je sve krenulo nizbrdo od prve minute.

Sve što je Zagreb uspio napraviti na parketu beogradskog Pionira bilo je vodstvo 5:2 iz kratkog uvodnog razdoblja utakmice. Tada je uslijedila serija domaćina za preokret do 14:5 u četvrtoj minuti, a do isteka prve četvrtine na semaforu je pisalo velikih 27:15 za Crvenu zvezdu.

Promjenu u odnosu snaga nije donio ni ulazak Nikše Prkačina u drugoj dionici - strateg Mrava Denis Bajramović očito je računao na doprinos koji je novo pojačanje Zagreba ponudilo protiv Budućnosti. Zvezdini su igrači bili podjednako raspoloženi za igru te su prijetili sa svih strana.

Na odmor se otišlo s 44:31, rezultatom koji je sastavu Ace Petrovića omogućio da mirnije uđe u drugo poluvrijeme.

Nastavak utakmice donio je i nekoliko upitnih sudačkih odluka protiv Ante Tomića, a Beograđani su se potom suočili i sa Zagrebovom zonom. No, ni to nije omogućilo našem predstavniku povratak u utakmicu jer jednostavno nije bilo kvalitetnih napadačkih rješenja, što je pratio velik broj izgubljenih lopti.

Pri kraju treće četvrtine Crvena zvezda već je bila na pomolu granice od 20 koševa viška (59:40), a nije pomogla ni tehnička pogreška Denisa Bajramovića.

Posljednjih desetak minuta otvoreno je obostranim pogreškama, a u nervoznoj i neprijateljski nastrojenoj atmosferi suci su Zagrebovim košarkašima dodijelili još tri tehničke pogreške, nakon što su na početku Filipu Bašljanu dosudili nesportsku. Ante Tomić kažnjen je zbog prigovora, a pri kraju je dvije zaradio i kapetan Krunoslav Simon, zbog čega je morao napustiti parket.

Naposljetku je ostalo tek vidjeti kolika će biti konačna razlika, a brojač se zaustavio na +23 za domaći sastav.

Najefikasniji u redovima Zagreba bio je Damir Mulaomerović, koji je postigao 15 koševa. Pankracije Barać dodao je 13. Crvenu zvezdu predvodio je Vladimir Štimac sa 16 ubačaja.