Zasluženi pljesak Trnskog

Borna Rupnik • subota, 31.10.2009.

Košarkaši Zagreba sjajnom su predstavom svladali ljubljansku Olimpiju i zasjeli na čelo regionalnog poretka. Učinkovita i na mahove iznimno atraktivna igra izmamila je bučan pljesak novozagrebačke publike...

Zagreb u utakmicu protiv osnažene Olimpije nije ušao kao favorit, no dobre igre i još bolji rezultati u prva četiri kola dali su naslutiti da prisutne gledatelje u Trnskom čeka prava košarkaška poslastica. I dočekali su je: na parketu su se mogle vidjeti maštovite akcije, odlične blokade i brojni drugi dobri potezi.

Denis Bajramović iznenadio je postavljanjem Ante Mašića u početnu petorku, a već je Ante Tomić zakucavanjem u prvom napadu pokazao kakva je utakmica na rasporedu. Mašić se u uvodnim utakmicama svidio zalaganjem, posebno u obrambenim zadacima. Olimpiju je u početku na životu držao Uroš Slokar, koji je prije trice Saše Ožbolta postigao svih osam koševa svoje momčadi.

Vezane vijesti

Zakucavanja Luke Žorića odvela su Zagreb na 14:6 nakon pet minuta igre, a Mravi su tu prednost zadržali i do kraja prve dionice (22:17). Ubrzo su po prvi puta probili granicu od deset koševa viška (27:17), ali gosti iz Ljubljane nisu dopustili veći bijeg. Loš šut iz igre slovenskih prvaka (2/12 za tri poena u prvom dijelu) ipak je omogućio Bajramovićevom sastavu da na odmor ode u osjetnom plusu (39:27).

Dvominutnu Zagrebovu napadačku sušu na početku treće četvrtine Olimpija je pokušala nadograditi agresivnijom obranom, no prednost ekipe iz Trnskog nije se istopila. Štoviše, mirna ruka i požrtvovnost u defenzivi omogućili su Mravima vodstvo 50:36 u 27. minuti susreta.

Prvi vjesnik problema bila je četvrta osobna greška Ante Tomića na isteku tog razdoblja igre, a Ožbolt i Jaka Klobučar dalekometnim su ubačajima smanjili na 52:47. Momčad Jure Zdovca u tim je trenucima počela pokazivati zašto slovi kao jedan od kandidata za Final Four.

Serijom na prijelazu u posljednjih deset minuta izborili su se za jedino vodstvo na utakmici (59:56), kada se raspucao i Pawel Kikowski, a cijela je centarska linija Zagrepčana nakupila osobne.

Bajramović je povukao riskantan potez: vratio je Tomića na teren i - pogodio. Pet minuta prije isteka vremena obje su se momčadi našle u bonusu, a bolje se snašao Zagreb i poveo 70:63. Sani Bećirovič potom promašuje važne trice, Andrej Štimac hvata ključne lopte i poslije Tomićevog koša za 74:63 Olimpiji više nije bilo spasa. Zbog ovako razigranih Mrava svakako vrijedi svratiti na košarku preko Save.

Najefikasniji u redovima Zagreba bio je Damir Mulaomerović sa 17 koševa (bez promašaja!), Tomić je dodao 16, a kapetan Krunoslav Simon 15. Ljubljančane su predvodili Ožbolt (14 koševa), Slokar (13 koševa) te Vladimir Golubović (šest koševa i devet skokova).

Četvrta Zagrebova pobjeda u NLB ligi ujedno je i drugi poraz Olimpije, koja prije nedjeljnih dvoboja zauzima četvrto mjesto.