Zadar vodio, Cibona slavila u derbiju

Ivor Krapac • subota, 07.11.2009.

Prvi ovosezonski sudar vodećih hrvatskih momčadi otišao je na stranu Cibone. Momčad Velimira Perasovića je u Draženovom domu uz sjajno izdanje Marka Tomasa i mirnu ruku Jamonta Gordona u završnici susreta uzela puni plijen protiv Zadra, zadržavši stopostotni učinak u NLB ligi...

Neatraktivna utakmica bez puno poena na koncu se pretvorila u napadačku izmjenu udaraca u kojoj je više aduta imala Cibona. Momčad Velimira Perasovića je sa 68:65 dobila prvi ovosezonski derbi protiv Zadra, a ključnu ulogu u posljednjoj četvrtini imao je Marko Tomas, koji je u tih deset minuta zatrpao gostujuću momčad s 12 poena, koristeći što ga Damir Rančić jednostavno nije mogao zadržati.

Početak susreta potvrdio je najave da bismo mogli vidjeti čvrstu i tvrdu utakmicu u kojoj će se "ginuti" za svaki koš. Cibona je već u uvodu krenula sa zonom, koju Velimir Perasović sve češće preferira s ovom momčadi, a na startu je to dalo ploda - Zadrani dugo nisu pronazili pravi odgovor, sve do vodstva Cibosa od 10:7 dvije minute do kraja prve četvrtine.

Do prvog kraćeg predaha gosti su ipak živnuli i serijom od 7:0 zaključenom s tri slobodna bacanja Damira Rančića okrenuli na 14:10, da bi se Cibona u posljednjoj sekundi četvrtine primaknula tricom Bogdanovića za smanjenje na 16:15. Tamo gdje su stali tom tricom, Cibosi su nastavili i u drugoj četvrtini ponovnim dolaskom do vodstva, no kao i u startnih deset minuta, Zadrani su imali odgovor, ovog puta serijom od 8:0. Polaganje u tom razdoblju raspoloženog Boise, trica Cara i koš i dodatno Morovića odveli su ih do dotad maksimalnih 26:20 pet minuta do poluvremena, što je u utakmici na malo poena bila vrijedna prednost.

U završnici druge dionice Cibona se prvo primaknula na samo poen minusa tricom Tomasa za 27:26, da bi potom gostima u kratkom periodu "procurilo" izvana na zonu domaćina, uz trice Rančića i Downsa u odmaku do 35:28 nakon prvih 20 minuta. Kada se sve zbroji, Zadar je do velikog odmora pokazao više i zasluženo imao prednost.

Nalet gostujuće momčadi nastavljen je i početkom treće četvrtine. Po jedno slobodno bacanje Boise i Perića i jedini današnji koš jako slabog Roka Stipčevića povisili su Zadrovo vodstvo na 39:28, a u tim minutama pomogao im je i nespretni Lukša Andrić, koji je dvije izgledne asistencije pretvorio u izgubljene lopte. Za razliku od Andrića, kapetan Marin Rozić ubrzo je imao drugačiju reakciju, puno bolju za Cibose - s pet uzastopnih poena u seriji domaćina od 7:0 osigurao je smanjenje na 39:35 u 25. minuti.

U završnici četvrtine Zadar je mini-serijom od 5:0 ponovno bio nadomak dvoznamekaste prednosti (44:35), no umjesto da dotuku suparnika koji je u tom razdoblju ponovno zastao, u tri i pol minute nisu zabili baš ništa, što su Cibosi ubrzo naplatili s osam poena Gravesa u seriji od 10:0 za preokret na 45:44 za domaće rano u posljednjoj dionici.

Nakon Gravesa, glavnu napadačku ulogu u Perasovićevoj momčadi preuzeo je Marko Tomas, koji je serijom prodora pod koš odveo Cibose do 56:52 četiri minute do kraja. Za Zadrane je tricama odgovarao Rančić sprječavajući domaće da rezultatski odmaknu, a kada je kod 59:59 promašio jednu koja je mogla i ući, Tomas je na drugoj strani odgovorio svojom tricom za 62:59 40-ak sekundi do kraja. Bio je to ključni trenutak - u nastavku se Zadrani više nisu vratili, a prednost je na domaćoj strani zadržao Gordon sa šest pogođenih slobodnih bacanja na putu do konačnih 68:65.

Tomas je završio utakmicu s 20 poena i četiri skoka, a prvi u pratnji bili su Gordon (11 poena, pet skokova, tri asistencije), Graves (11 poena, četiri skoka) i Rozić (10 poena, četiri skoka). Najefikasniji Zadrovi igrači bili su Rančić (16 poena), Ružić (14 poena, 11 skokova) i Car (12 poena).