Nezaustavljiva Mallorca, ozljeda Bilića

Marin Pintur • nedjelja, 06.12.2009.

Nakon subotnjih uzbuđenja, odigrano je ostalih šest utakmica iz nedjeljnog rasporeda Primere. Mallorca i dalje gazi sve pred sobom na domaćem terenu, dok je Espanyol ponižen od strane Racinga. Villarreal i Getafe su odigrali dramatičan dvoboj, a uzbudljivo je bilo i u Bilbau. Hrvatski nogometaši nisu danas imali zapaženu ulogu, a ozljedu je zaradio Mate Bilić.

Ako Mallorca ovako nastavi, plasman u jedno od europskih natjecanja joj je zagarantiran. Tajna uspjeha pod vodstvom trenera Gregoria Manzana je u fenomenalnim nastupima na svome stadionu. Naime, Mallorca je u sedam domaćih nastupa ubilježila isto toliko pobjedam uz gol razliku od 20:3! Današnja žrtva je bila Zaragoza za koju je posljednjih dvadeset minuta odigrao Marko Babić. Junak današnje pobjede je bio napadač Aritz Aduriz koji je postigao dva pogotka. Po jedan su dodali Suarez i Keita, dok je počasni pogodak za goste postigao Herrera u 85. minuti.

Šesnaest tisuća gledatelja na El Madrigalu su imali priliku pogledati vrlo uzbudljiv dvoboj između Villarreala i Getafea. Krajnji rezultat je išao na ruku većini prisutnih gledatelja, Villarreal se uspio izvući iz teške situacije i doći do četvrte pobjede u sezoni. Getafe je krenuo bolje i već u trećoj minuti šokirao domaćine, pogodak je postigao Pedro Leon. Žuta podmornica ubrzo uzvraća udarac, u 17. minuti zgoditak za 1:1 zabija španjolski reprezentativac Joan Capdevila na asistenciju Marcosa Senne.

Drugo poluvrijeme za Villarreal počinje još gore nego prvo. U 52. minuti veznjak domaćih Cani čini prekršaj za najstrožu kaznu i biva kažnjen crvenim kartonom. S bijele točke je precizan najbolji igrač Getafea Roberto Soldado. Usprkos igraču manje, Villarreal dolazi do preokreta. Nakon što je ušao u igru u 65.minuti, Santi Cazorla samo dvije minute kasnije postiže pogodak za novo izjednačenje. Ipak, čovjek odluke je bio Capdevila jer je u 86. minuti postigao svoj drugi zgoditak za veliko slavlje navijača žutih. Villarreal je utakmicu završio s devet igrača na terenu jer je isključenje zaradio i Angel Lopez.

Valencia je na vrućem gostovanju u Bilbao uspjela doći do pobjede s kojom će zamijeniti Sevillu na trećoj poziciji Primere. Vrlo je napeto bilo na ispunjenom San Mames stadionu. U prvome su poluvremenu mreže bile netaknute, dok je drugi dio ponudio monogo uzbuđenja. Athletic je poveo u 57. minuti preko Muniaina, prvotimca koji još nije napunio ni 17 godina. Valencia je uzvratila samo četri minute poslije kad je precizan bio, a tko drugi, nego David Villa, vodeći strijelac Primere. Domaćin je petnaestak minuta prije kraja ostao s igračem manje, crveni je karton zaslužio Del Campo. ”Šišmiši” su materijalizirali tu prednost u 82. minuti, strijelac je bio branič Mathieu. Međutim, tu nije bio kraj uzbuđenjima. U 87. minuti Bilbao je imao najveću priliku za drugi pogodak, ali David Lopez je iz kaznenog udarca pogodio vratnicu.

Nakon pet utakmica bez pobjede uz osvojena samo dva boda, Espanyol je danas planirao doći do važne pobjede za izlazak iz krize. Međutim, dogodilo se nešto što vjerojatno nisu sanjali ni u najgorim snovima. U goste Espanyolu je došao pretposljedni Racing i totalno ih razbio. Prvo je poluvrijeme završilo bez golova, a u drugom je dijelu Racing postigao čak četiri pogotka. U razdoblju od 47. do 72. minute precizni su bili Henrique, Tchite i dvaput Canales. Tako se produžuju problemi Espanyola, dok će gostima iz Santandera ova pobjeda mnogo značiti u podizanju samopouzdanja i borbi za ostanak.

Još jedna momčad koja je došla do vrijednog troboda u borbi za ostanak je Tenerife koji je svladao Sportinga iz Gijona. Mate Bilić je napokon krenuo od prve minute, ali danas nije bio njegov dan i zbog ozljede zamijenjen je već u 51. minuti. Inače, gosti su poveli u samom početku dvoboja, strijelac je bio Castro u 4. minuti. Preokret je uslijedio u nastavku utakmice, prvo je u 55. minuti izjednačio Ricardinho, da bi pobjedu Tenerifama donio Martinez deset minuta kasnije. Gosti do kraja utakmice nisu uspjeli doći do pogotka vrijednog boda, Tenerife je zasluženo slavio.

Malaga je i dalje u zoni ispadanja. Danas su dočekali Osasunu i na kraju moraju biti zadovoljni s podjelom bodova. Osasuna je povela u 47. minuti kada je mrežu domaćina zatresao Masoud. Malaga je dugo tražila izjednačenje, a posrećilo im se sedam minuta prije kraja, zgoditak je bio djelo Apona.