Gourcuff bolji od Gourcuffa

Maja Giljanović • subota, 19.12.2009.

Trener Laurent Blanc i njegov Bordeaux su nakon šest utakmica i 88 minuta sedme primili gol, ali Žirondinci su u 18. kolu Le Championnata pobijedili Lorient 4:1 i prednost ispred Marseillea koji svoju utakmicu igra kasnije večeras u Saint Etienneu povećali na devet bodova.

Najbolja obrana Le Championnata nakon četiri je utakmice u Francuskoj (Nancy, PSG, Lyon, Montpellier) i šeste ukupno u svim natjecanjima (Juventus i Maccabi) primila prvi gol. Carrasso je poklekao nakon 710 minuta, ali gol Lorienta je too little, too late.

Navijači na Chaban-Delmasu nisu dugo živjeli u neizvjesnosti. Lorient je poklekao u 12. minuti (Bellion), a 27-godišnjak je svoj golgeterski saldo u prijašnjih 10 nastupa (jedan gol u 342 minute koliko mu je dao Blanc) udvostručio u 42. minuti.

Strijelac 30 golova u prethodne tri sezone (61 utakmica u Le Championnatu) koji u 2009. "kuburi" s ozljedama Fernando Cavenaghi je u 52. minuti postigao svoj prvi ovogodišnji gol, a u strijelce su upisao i Yoann Gourcuff.

Najboljem francuskom igraču u 2009. Gourcuffu je na golu u 75. minuti zapljeskao i trener Lorienta, otac mu Christian.

Montpellier je doživio i drugi poraz u razmaku od tri dana. Igrači Rene Girarda su nakon Bordeauxa (0:1) u srijedu na svom Mossonu večeras izgubili i od Nancyja. Prvu utakmicu pred svojim navijačima Montpellier je izgubio 0:2 golovima Bakara u 32. i Berenguera u 39. minuti.

Tri su boda osvojili i igrači Rennesa protiv PSG-a. Treću pobjedu na posljednje četiri utakmice (Lorient, Nancy) donio im je Bangoura u 40. minuti, a bod svima je epilog utakmica u Grenobleu i Valenciennesu.

Grenoble je bez ozlijeđenog bivšeg dinamovca Josipa Tadića protiv Nice vodio golom Akroura iz 75. minute dok bod gostima u 85. nije izborio Ben Saada, a Vedran Runje i Lens su odigrali 0:0 na Nungesseru. Lens je od konca listopada (0:2 protiv Toulousea) izgubio samo od Boulognea (1:2), a večeras su im bod spasili Runje i Demont. Bivši je hajdukovac spasio ispred Pujola u 19., a Demont na gol-liniji iza svladanog Runje ispred Ben Khalfallaha u 87.

Marseille koji je u prošlom kolu protiv Lorienta (2:1) prvi put spojio tri pobjede uzastopce protiv Saint-Etiennea je propustio iskoristiti igrača više punih 87 minuta nakon isključenja Tavlaridisa u 8. minuti. Devetoricu u polju Saint-Etiennea na životu je održavao sjajni Janot (Lucho Gonzalez, Brandao, Kone), a da je Matuidi u 88. minuti bio prisebniji, 27,614 navijača slavilo bi i više od boda.

Le Championnat, 18. kolo:
Bordeaux - Lorient 4:1, Montpellier - Nancy 0:2, Valenciennes - Lens 0:0, Rennes - PSG 1:0, Grenoble - Nice 1:1, Saint-Etienne - Marseille 0:0