Večer posljednjih sekundi

Goran Markuš • nedjelja, 20.12.2009.

Još je jedna izuzetno zanimljiva NBA večer iza nas, večer u kojoj smo mogli vidjeti gotovo sve - od produžetaka nakon sučevog zasjedanja do tijesnih poena i slavlja u posljednjim sekundama utakmice. Na našu žalost, Roko Leni Ukić niti tek minulu večer nije se dizao s klupe za zamjene...

Protiv trenutno treće najlošije momčadi u aktualnoj sezoni, Philadelphia 76ersa, gostujući Clippersi čvrsto su vjerovali u tek 12. ovosezonsku pobjedu što se vidjelo i po sjajnom otvaranju susreta koji im donosi i više nego solidnih 13 poena prednosti prilikom odlaska na veliki odmor. Međutim, na njihovu žalost priči tu još nije kraj.

Naime, domaća Philadelphia nije se predala i malo po malo uspijeva se potpuno približiti da bi tek 20,9 sekundi prije kraja zabili za vodstvo nagovijestivši još jednu lošu završnicu gostiju iz Los Angelesa. Iako je Al Thornton (12 poena) svega devet sekundi kasnije pogodio za novo izjednačenje sa zvukom sirene precizan je i domaći Andre Iguodala (20 poena, 9 skokova, 7 asistencija), no nakon gotovo petominutnog zasjedanja suci su poništili koš i susret "odvukli" u produžetak.

Ponajviše zahvaljujući Baronu Davisu (20 poena, 13 asistencija) domaćin je iskoristio pruženo i u nastavku potpuno zasluženo dolaze do tijesne, ali sjajne 12. ovosezonske pobjede. Uz Davisa kod Clippersa svakako treba spomenuti i Chrisa Kamana (24 poena, 11 skokova) kao i Marcusa Cambyja koji je uz 11 poena stigao do visoka 22 skoka. Uz Iguodalu najefikasnijim igračem 76ersa pokazao se Marreese Speights (28 poena, 9 skokova) dok povratnička zvijezda, Allen Iverson drugu uzastopnu utakmicu zbog problema s lijevim koljenom nije ni zakoračio na teren.

U potpuno izjednačenom okršaju Milwaukeeja i Sacramenta mogli smo uživati u okršaju dvojice najvećih kandidata za novaka godine, domaćeg Brandona Jenningsa (15 poena, 6 skokova, 9 asistencija) i gostujućeg Tyrekea Evansa (24 poena, 7 skokova) i da je suditi isključivo prema ovom susretu Evans bi bez ikakve dvojbe odnio titulu.

Naime, kod -1 pet sekundi prije kraja utakmice mladi Evans uzeo je sve u svoje ruke i mirnim polaganjem 4,1 sekundu kasnije osigurao svojim Kingsima još jedno tijesno, 12. ovosezonsko slavlje. Uz Evansa velik posao odradio je također mlad Jason Thompson (22 poena, 10 skokova) dok je goste iz Milwaukeeja predvodio odličan Argentinac, Carlos Delfino. Naš Roko Leni Ukić ponovno je ostao bez ijedne sekunde na terenu.

Odličnu utakmicu priuštili su nam i košarkaši Chicaga koji su okrenuli ranih - 13 i sjajnom igrom tijekom ostatka regularnog vremena odvode susret u produžetak, produžetak u kojem su nošeni ponovno fantastičnim Derrickom Roseom (32 poena, 6 asistencija) osigurali deseto ovosezonsko slavlje istovremeno uništivši veliku večer gostujućeg Joe Johnsona koji je za 49. minuta upisao visokih 40 poena uz šest skokova.

Izuzetno zanimljiv susret, a posebice završnica odigrani su i u San Antoniju gdje je domaćin mirnom igrom na poluvrijeme otišao s + 5 da bi predvođeni Troyem Murphyjem (21 poen, 7 skokova) i sjajnim T. J. Fordom (14 poena, 5 asistencija) Indiana okrenula rezultat i u posljednju četvrtinu krenula s potpuno neočekivanih 13 poena prednost.

Međutim, iskusni Gregg Popovich tada se odlučuje na slanje svoje zvijezde, Tima Duncana (19 poena, 16 skokova) na "malog" Forda, a nakon što je Ford zaustavljen Spursi se mirno vraćaju i Duncanovim zakucavanjem upisuju 14. ovosezonsku i povijesnu 700. pobjedu pod upravljačkim štapom sjajnog Gregga Popovicha. "Bila je ovo ružna pobjeda, no to ne znači da ju nećemo uzeti", zaključio je Popovich.

Iako ih je Gerald Wallace (30 poena, 13 skokova, 5 asistencija) vukao tijekom većine susreta Bobcatsi ništa nisu mogli protiv izuzetno raspoloženih gostiju iz Utahe. Naime, čak i kad odličan duo Deron Williams (23 poena, 10 skokova) - Carlos Boozer (22 poena, 11 skokova) više nije mogao na teren su poslali C. J. Milesa (20 poena, 5 skokova) i Paula Millsapa (18 poena) koji su jednostavno nastavili gdje su njihovi "prethodnici" stali osiguravši sasvim mirno + 8 slavlje svojih Jazzera.

Kod Houstona problema ove sezone uistinu ne nedostaje, no uoči četvrtog susreta u posljednjih pet dana Rocketsi su ostali bez još dvojice igrača da bi i u takvoj postavi ponovno odradili fantastičan posao upisavši već 16. ovosezonsku pobjedu. Uz očekivano sjajnog Trevora Arizu (31 poen, 8 skokova, 6 asistencija) u vrućoj završnici Houston je zadržao prednost isključivo zahvaljujući gotovo potpuno anonimnom dvojcu Chuck Hayes (13 poena, 15 skokova) - David Andersen (10 poena). S 21 poenom i osam skokova gostujući Thunder predvodio je sasvim solidan Jeff Green.

• Obrisan korisnik20.12.2009. u 15:34
    Ne znam vise sta taj Ukic mora napravit da dobije koju minutu. Zabio 17, nakon toga dobio 6 minuta, i otada stalno na klupi. A jucer Jennings sut: 4-11, Ridnour (drugi play): 3-10, Redd (dvojka): 1-6. Mislim da medju takvima Roko zasluzuje bar 10 minuta.
  • Obrisan korisnik20.12.2009. u 15:28
    A baš sam čekao samo ta 2 para s tim da su sve kladionice isprva stavili da je Philadelpia dobila 101-99 pa se korigirali nakon više od pola sata...  Ali dobro, ne može se svaki dan... http://img694.imageshack.us/img694/8938/pictureqow.jpg
  • Obrisan korisnik20.12.2009. u 13:05
    obozavam ovog Gregga Popovicha,kakve taj izjave daje,legenda!!