Twente i Ajax zaustavljeni

Vedran Babić • nedjelja, 17.01.2010.

Prva nogometna uzbuđenja na travnjacima u Nizozemskoj donijela su nam odigravanje nekih od zaostalih utakmica 18. kola, koje je trebalo biti u potpunosti zaključeno još prošle godine. Od tri odigrane utakmice najviše valja izdvojiti neodlučene ishode vodećeg Twentea i trećeplasiranog Ajaxa na gostovanjima.

Zbog velike količine napadalog snijega uoči Božića, pet utakmica 18. kola Eredivisie moralo je biti odgođeno. Od tih pet tri su odigrane u nedjelju, a najzanimljivije je bilo u Utrechtu i Bredi. Možda ne po rezultatima i po pogocima, ali po sudionicima svakako.

Ove sezone odlični Utrecht ugostio je vodeću momčad lige, Twentea. Igrači Stevea McClarena stigli su na noge šestom sastavu lige i odigrali skromnih 0:0, prekinuvši tako niz od 12 uzastopnih pobjeda. To im je tek treći remi sezone i sada imaju 48 bodova, što je samo tri više od PSV-a, koji u utorak gostuje kod Rode.

Ništa bolje na gostovanju nije prošao ni Ajax. Iako su Kopljanici bili bolji, poglavito u nastavku, nisu uspjeli realizirati šanse i uzeti sva tri boda protiv NAC-a. Završilo je 1:1, a u vodstvo su došli domaćini preko Elleryja Caira u 19. minuti. Konačnih 1:1 postavio je u 37. Rasmus Lindgren. Ajax je trenutno treći s 39 bodova i čeka ga težak posao hvatanja vodećeg dvojca koji je već prilično odmakao.

Poslije iznenađujuće pobjede nad AZ-om u gostima (1:0) još tamo u 7. kolu sredinom rujna, NEC sve do danas nije upisao tri boda u jednoj utakmici. Kao rezultat toga momčad iz Nijmegena upala je u borbu za ostanak (17. mjesto), ali je današnjom pobjedom nad Vitesseom 2:1 najavila bijeg iz opasne zone.

Gosti su, doduše, poveli već u petoj minuti pogotkom Lassea Nilssona s bijele točke, ali su domaćini preko Ntibazonkize u prvom i Zomera u drugom dijelu konačno prekinuli post i stigli do pobjede.

U preostala dva zaostala susreta sastaju se već spomenuti Roda i PSV (19. siječnja) i Groningen - Heerenveen (dan poslije). 19. kolo na rasporedu je sljedećeg vikenda.

• ALGHAZANTH17.01.2010. u 20:05
    Zar se ta Nizozemska liga toliko srozala da jedan Twente dominira, velikani Ajax i Feyenoord gotovo da su ispali iz utrke za prvaka.