Tottenham 2:2 Leeds United
Leeds United

Leeds zakočio i Tottenham

Marin Vuković • subota, 23.01.2010.

Nakon što su u trećem kolu FA kupa iz natjecanja izbacili Manchester United, nogometaši trećeligaša Leeds Uniteda na White Hart Laneu su pružili sjajan otpor Tottenhamu i u sudačkoj nadoknadi utakmice izborili neodlučen ishod. To znači da će se nova utakmica odigrati na Elland Roadu, domaćem travnjaku Leedsa, gdje bi Spursi mogli imati još više problema.

Odličnu utakmicu, pravu nogometnu predstavu odigrali su na White Hart Laneu Tottenham i Leeds United i još jednom pokazali zašto je FA kup tako omiljeno natjecanje u cijeloj Engleskoj. Premda dvije momčadi dijele čak dvije stepenice engleskog nogometa, to se na travnjaku rijetko moglo primijetiti, a konačnih 2:2 svjedoče o sjajnom otporu Leeds Uniteda koji je u šestoj minuti sudačke nadoknade izborio popravni ispit.

Luka Modrić i Niko Kranjčar započeli su utakmicu od prve minute, dok je Harry Redknapp ovaj put Vedrana Ćorluku potpuno izostavio iz momčadi i priliku dao Alanu Huttonu. Kranjčar je na terenu ostao do 71. minute kada je zamijenjen Robbiejem Keaneom, a Modrić je u sastavu Spursa ostao do kraja.

Nakon što im je mrežu u prvenstvu zaključao Boaz Myhill, nogometaši Tottenhama još su jednom naletjeli na iznimno raspoloženog vratara. Danac Casper Ankergren u maniri svog slavnog sunarodnjaka Petera Schmeichela sjajnim je obranama izluđivao domaće igrače, a u devetoj minuti obranio i jedanaesterac Jermainu Defoeu.

Neiskorištenom jedanaestercu unatoč Spursi su na odmor ipak otišli uz prednost od jednog pogotka, jer u 42. minuti mrežu Leedsa zatresao je Peter Crouch. Engleski je napadač nakon udarca Kranjčara i sjajne obrane Ankergrena odbijenu loptu pospremio u mrežu za 1:0.

Leeds se nije predavao i već početkom nastavka dao je naslutiti svoj povratak u utakmicu. Igrala se 52. minuta kada se u petercu Spursa u gužvi najbolje snašao Jermaine Beckford i udarcem sa zemlje izjednačio na 1:1. Isti igrač bio je koban i za Manchester United, a i ovaj put bio je najopasniji pojedinac gostiju.

Kako Tottenhamu nije uspijevalo slomiti otpor gostiju, dvadesetak minuta prije kraja Redknapp je odlučio dati priliku Robbieju Keaneu i Romanu Pavljučenku, što se pokazalo kao pun pogodak. Petnaest minuta prije kraja ruski je napadač sjajno propustio loptu kroz noge, prihvatio dodavanje Defoea i svladao Ankergrena za 2:1.

Međutim, ni tu nije bio kraj uzbuđenjima jer posljednju riječ na utakmici imao je Leeds. U sudačkoj nadoknadi Michael Dawson je u šesnaesterscu srušio neugodnog Beckforda, a Alan Wiley je procijenio da se radi o jedanaestercu. Beckford je bio i izvođač najstrože kazne i u šestoj minuti sučeva vremena postavio konačnih 2:2.

1:0 Peter Crouch

1:1 Jermaine Beckford

2:1 Roman Pavljučenko

2:2 Jermaine Beckford (11 m)