Novi poraz u završnici

Branimir Korać • subota, 27.02.2010.

Još jednu vrlo važnu utakmicu košarkaši Zadra izgubili su u samoj završnici. Na gostovanju kod FMP-a imali su pobjedu u rukama, ali nisu iskoristili dva zicera u zadnjim sekundama koji bi im donijeli preuzimanje vodstva i pobjedu...

Nizu Zadrovih poraza u tijesnim završnicama kao da nema kraja. Na popis onih koji su se pokazali psihički "stabilnijima" dodan je i FMP koji je unatoč priličnim problemima s ozljedama svladao Zadrane 83:81.

Početak utakmice teško da je mogao biti bolji za Zadrane. Šuterski su krenuli savršeno i poveli 12:0 nakon četiri trice Cara (dvije), Stipčevića i Ružića. Prvi problem predstavljala su već tri prekršaja Trenta Plaisteda u svega šest minuta igre, posebno jer u Železnik nije otputovao zbog ozljede Vladimer Boisa.

ZADARSKI CENTRI

Zadar u svom sastavu ima dvojicu vrlo dobrih centara, ali s velikim problemima. Trent Plaisted ima ogroman problem s kontrolom i osobnim pogreškama, a Miro Bilan ima problem s - minutažom. Plaistedu je primarno što brže se riješiti tih problema s osobnim pogreškama dok Bilan jednostavno mora dobiti veću minutažu. I danas je pokazao kako u najmanju ruku baš ništa ne zaostaje za ostalim zadarskim centrima, i u napadu i u obrani bio je vrlo dobar i to protiv klasa kakve su Raduljica i Samardžiski.

Nakon sporog starta, FMP je sredio redove i uspio je serijom 12:2 smanjiti na 17:14 da bi Zadar prvu četvrtinu završio ubačajem Stipčevića sa sirenom za 23:17.

Dobra igra iz prve dionice nije se preslikala na drugu četvrtinu. FMP je zaigrao bolje i vrlo brzo preuzeo vodstvo 28:26 da bi se u drugom dijelu druge četvrtine domaćin popeo i na 37:30 i to nakon već četvrtog prekršaja stvarno neopreznog Plaisteda koji bi morao malo više kontrolirati igru rukama u obrani.

Na poluvrijeme se otišlo s vodstvom FMP-a 44:38, a Zadar je šutirao za tri poena 5/17. Utakmicu su otvorili s 4/4 za tricu, no onda je ona stala, ali unatoč tome igrači Zadra su forsirali vanjski šut bez ikakvog plana B što učiniti kada stane šut.

Poluvrijeme im je jako dobro došlo jer je FMP igrao dosta dobro u završnici prvog dijela. Drugo poluvrijeme domaćin je otvorio s 4:0, no onda se Zadar budi i radi preokret serijom 17:7.

Do kraja susreta niti jedna momčad se nije uspjela rezultatski odvojiti. 21 sekundu prije kraja Jeremić je s linije slobodnih bacanja odveo FMP na 81:77 da bi Ružić 15 sekundi prije kraja smanjio na 81:79. Novi brzi prekršaj Zadrana ponovno je doveo Jeremića na slobodna bacanja, on je ubacio jedno, a Stipčević na drugoj strani oba.

FMP griješi kod izvođenja lopte i Stipčević je krade, dodaje samom Rančiću koji s tri metra ne pogađa, Perić priskače u napadu, ali promašuje čisti zicer sekundu prije kraja. Čović je ubacio prvo i namjerno promašio drugo bacanje, vrijeme je isteklo i FMP uzeo pobjedu 83:81.

Zadar je imao veliku priliku uzeti pobjedu koja bi ga približila Final Fouru, međutim nije je iskoristio i sada mu treba malo čudo da bi uhvatio završni turnir. Unatoč tome treba nastaviti s igranjem punom snagom jer je vrlo važno uhvatiti što viši plasman zbog podjele europskih mjesta za iduću sezonu.

Kod Zadra su u ovom susretu najbolji bili Tomislav Ružić s 19 poena i deset skokova te Rok Stipčević s 14 poena. Kod FMP-a Mladen Jeremić je ubacio 19 poena uz sedam skokova, a Miroslav Raduljica je dodao 18 poena i sedam skokova.