Cibona se namučila sa Zvezdom

Ivor Krapac • subota, 27.02.2010.

Iako su rano u drugom poluvremenu vodili sa 17 razlike, košarkaši Cibone jedva su izvukli pobjedu nad Crvenom zvezdom u 22. kolu NLB lige. Cibosi su opravdali ulogu favorita tek u gustoj završnici, sretno zaključivši svoj hod po trnju...

Predvođeni raspoloženim Jamontom Gordonom, košarkaši Cibone nekako su našli put do pobjede nad Crvenom zvezdom i zadržali isti razmak pred Partizanom na vrhu regionalne lige. Gordon je i zabijao (25) i asistirao (9) i skakao (8), a sve je zapečatio s dva pogođena slobodna bacanja za konačnih 82:79 pet sekundi do kraja. Beograđani su još imali šansu u posljednjem napadu, no dugo dodavanje Bjelice ispod koša presjekao je Bojan Bogdanović i time je priči došao kraj.

Početak utakmice nije najavljivao kasnije Cibonine muke. Sve najvažnije u odlično odrađenoj prvoj četvrtini Cibosi su napravili serijom 13:0 od četvrte do devete minute kojom su goste brzo gurnuli u velik zaostatak, 15:2 minutu i pol do prvog dvominutnog predaha. Uz obranu na uobičajenoj razini, na koju Beograđani nisu imali odgovor, na drugom kraju parketa povukli su Andrić i Radošević, a seriju je tricom zaključio Tomislav Zubčić.

Gordonovi specijaliteti

Jamont Gordon bio je posebno inspiriran početkom drugog poluvremena kada je vukao Cibose do najvećih 17 razlike. Krenuo je asistencijom na alley-oop Marku Tomasu, nastavio asistirajući Bagariću za čisto alley-oop polaganje, a zatim sve začinio zakucavanjem u kontri i asistencijom za još jedno alley-oop zakucavanje, ovog puta Bagariću, što je ostavilo goste bez ikakvog odgovora.

Zapravo, odgovor je probao dati Mike Taylor, ali kako je ispalo, vjerojatno bi radije volio da nije probao. Polovicom četvrtine želio je u Gordonovom stilu silovito zakucati u kontri - i promašio.

U posljednjoj minuti četvrtine gosti su se primaknuli na 17:9, no u drugoj polovici druge dionice dogodilo se novo Cibonino odvajanje. Tomas je zabio dvije, a Bogdanović jednu tricu na zonu Beograđana, a s tim dalekometnim šutevima Perasovićeva momčad otišla je i do dotad maksimalnih 15 razlike, 37:22 tri minute do poluvremena.

Zvezdu je od dodatnog potonuća svojim poenima tada spašavao Kešelj, no Cibosi nisu dali da se stvar zakomplicira ozbiljnije. Na veliki odmor otišlo se s 44:31 na semaforu.

U trećoj četvrtini počelo je s Gordonovim atrakcijama s kojima je Cibona dvaput otišla do 17 razlike, no nakon 54:38 u 25. minuti stvari su krenule u smjeru Beograđana. U nastavku su gosti iskoristili nekoliko izgubljenih lopti Perasovićeve momčadi u kratkom razdoblju i tricom Taylora smanjili na samo 60:53 na kraju četvrtine, a kada je Taylor rano u završnoj dionici ubacio i tricu za 60:56, sve je ponovno bilo potpuno otvoreno.

Do kraja utakmice Cibona se više nije uspjela odlijepiti na dvoznamekastu prednost, a gusta završnica najavljena je smanjenjem Zvezde na samo 76:74 Kešeljevim polaganjem dvije minute do kraja. Cibosi su se u cijeloj četvrtini mučili napadajući zonu gostiju, a s tim problemima ušlo se u potpunu neizvjesnost i tko zna kako bi završilo da Gordon nije bio razigran kao što je bio, dovršivši odličan nastup pogođenim slobodnima nakon što je Zvezda došla na samo poen minusa (80:79) sedam sekundi do kraja.

Uz američkog organizatora igre, Cibona je imala još trojicu dvoznamekastih strijelaca, Bogdanovića (11), Tomasa (10) i Radoševića (10). Goste su vodili Kešelj (18), Bjelica (17) i Taylor (16).

• Gomez6928.02.2010. u 00:42
    prodali smo im jedno 6-7 alley-oopova u cijeloj tekmi, to je naveći gušt. gordon legenda.