Olimpija posrnula u Širokom

Vedran Babić • subota, 27.02.2010.

U ostalim susretima 22. kola regionalne NLB lige domaćini su ostvarili dvije pobjede, a gosti jednu. Široki je kod kuće porazio favoriziranu Olimpiju i tako joj zakomplicirao borbu za Final Four, dok su u bitci za isti cilj Hemofarm i Budućnost ostvarili važne pobjede.

Košarkaši Širokog nastavili su odličnu formu posljednjih tjedana ostvarivši treću uzastopnu pobjedu protiv vrlo jakih momčadi. U prethodna dva kola porazili su Crvenu zvezdu i Zagreb CO, a večeras i ovogodišnjeg euroligaša Olimpiju 73:67.

U prvom dijelu obje su se momčadi strašno mučile s postizanjem koševa pa je rezultat na odmoru bio 29:19 za Široki. Gosti su otvorili susret sa 6:2, da bi domaćini uzvratili serijom 12:0 i tako trasirali put ka spomenutoj prednosti od plus deset sa zaključkom prvih 20 minuta igre.

Tri trice Edina Bavčića donijele su osvajaču slovenskog Kupa izjednačenje u ranim minutama nastavka (31:31), no Široki se vrlo brzo s nekoliko koševa Siniše Štembergera i Šime Špralje odlijepio na 44:36. Do kraja utakmice Ljubljančani više nisu uspjeli ozbiljnije ugroziti pobjedu domaćina, najbliži su bili u 39. minuti na 63:58, no više od toga nisu mogli.

Najbolji strijelac Širokog bio je Hrvoje Puljko sa 17 koševa, od čega 8/8 s crte slobodnih bacanja, a sa šutom 1/8 iza linije 6,25 prednjačio je u sivilu svoje momčadi u tom području (6/22). Chester Mason je zato po statistici bio uvjerljivo najkorisniji igrač utakmice s 15 koševa, deset skokova i pet asistencija. U sastavu gostiju najbolji strijelci bili su Vlado Ilievski (15) i Bavčić (14).

Široki u naredne tri utakmice za suparnike ima momčadi protiv kojih objektivno, pogotovo u ovakvom naletu forme, može računati na pobjedu (Radnički, Cedevita, FMP) i nije nemoguće da sezonu završi u dvoznamenkastom broju pobjeda. Trenutno je na omjeru 9-13.

S tri od četiri odlično odigrane četvrtine Hemofarm je s 80:60 iz Vršca ispratio posljednji sastav lige Bosnu. Na poluvremenu je bilo komfornih 42:25 za domaćina, no u trećoj četvrtini je uslijedilo opuštanje i Bosna se primaknula na samo šest razlike (54:48). Ipak, Hemofarm se brzo trgnuo i s 26:12 u zadnjih deset minuta stigao do uvjerljive pobjede.

Od petorice dvoznamenkastih u redovima domaćina najviše su se istakli Goran Jagodnik s 18 koševa te Milan Mačvan s 14 koševa i 11 skokova, dok je prvo ime gostiju bio Milan Milošević s 21 košem.

I naposljetku, Budućnost je u Domžalama protiv Heliosa upisala laganu pobjedu 73:58. I ovdje je jedna momčad postigla samo 19 koševa na poluvremenu (Helios), pa u nastavku nije bilo vremena ni prostora za preokret. Gosti iz Podgorice su na odmoru imali plus 16.

Do kraja regularnog dijela lige je ostalo još samo četiri kola, a bitka za preostala dva mjesta na Final Fouru i dalje je neizvjesna. Te dvije ulaznice trenutno drže Hemofarm (14-8) i Olimpija (13-9), no na svaki njihov kiks vrebaju Budućnost i Zagreb (oba po 13-9).