1. Hrvatska nogometna liga, 18. kolo, 28.02.2010, 16:00 h, Split, stadion Poljud, gledatelja: 6.000
Suci: Dalibor Mlakar (Zagreb), Željko Novosel (Vrbovec), Danijel Janošević (Zagreb)

Vedran Babić • nedjelja, 28.02.2010.

Nogometaši Hajduka ostvarili su zacrtani cilj. U prvoj "pravoj" utakmici pod vodstvom novog trenera Stanka Poklepovića "bili" su s 5:0 pregazili Slaven iako je rezultat poslije prvih 45 minuta bio 0:0. Presudilo je uragansko drugo poluvrijeme Splićana u kojem su postignuta i dva eurogola.

Hajduk

U sastavu Splićana došlo je do samo jedne promjene u prvom sastavu. Kao što je i dao naslutiti, trener Stanko Poklepović na travnjak je poslao mladog Antu Vukušića umjesto Ahmada Sharbinija. Torcida je povicima "'oćemo pobjedu!" jasno dala do znanja svojim ljubimcima što od njih očekuje u prvoj utakmici nastavka prvenstva.

Hajduk je zaista i krenuo agresivno i od prve minute pritisnuo Slaven. Nakon dalekometnog i nepreciznog pokušaja Ivana Strinića, Marin Tomasov je u četvrtoj minuti propustio prvu solidnu priliku kada je s ruba kaznenog prostora pucao preko gola. "Bili" su u otvaranju utakmice dominirali, no izuzev udaraca izvan 16 metara (Skoko, Vukušić, Anas Sharbini) nisu uspjeli stvoriti neku konkretniju prigodu za pogodak.

Poslije tih početnih desetak minuta proživljenih pod pritiskom Slaven je polagano počeo uspostavljati ravnotežu, a prva prilika umalo je dovela i do njegovog vodstva. U 21. minuti kapetan Srebrenko Posavec je s nekih 25 metara udaljenosti iz slobodnog udarca prebacio živi zid, ali je vratar domaćih Danijel Subašić izvrsnom obranom spriječio pogodak.

Četiri minute kasnije Vukušić je s možda dva metra od gola pogodio vanjski dio mreže, doduše iz vrlo teške situacije. Iako su i jedni i drugi mogli povesti, najbolje prilike za to Hajduk i Slaven imali su u minutama što su slijedile.

Prvo se u 36. minuti Tomasov našao u situaciji jedan na jedan s gostujućim vratarom Silviom Rodićem, ali je s nekih 7-8 metara iskosa pucao pored gola, da bi na suprotnoj strani ponovno na scenu stupio Subašić, obranivši udarac glavom Elvisa Kokalovića poslije slobodnjaka Posavca.

I onda, po ponovnom izlasku na teren Hajduk je u pet minuta dvama projektilima riješio utakmicu. U 49. minuti kapetan Srđan Andrić je s 30 metara skinuo paučinu s Rodićevih vratiju i postigao svakako jedan od najljepših golova u svojoj karijeri.

Gromoglasno slavlje Torcide nije se niti stišalo, a već u 53. minuti je bilo 2:0. Tomasov se iskupio za promašaj u prvom dijelu i fantastičnim slobodnim udarcem s 25 metara iskosa zatresao Rodićevu mrežu.

Tomasov je ponovno bio u središtu zbivanja i kod trećeg pogotka. Upravo je on bio taj koji je izveo slobodan udarac sa sličnog mjesta odakle je zabio gol, ali je ovoga puta strijelac bio Vukušić, koji je iskoristio Rodićev "poklon" i zabio za 3:0 poslije 64 minute igre.

U 72. mlađi Sharbini se fino oslobodio svog čuvara, ali je iz izgledne situacije pucao preko gola. Samo minutu kasnije razigrani Strinić je okrunio svoju vrlo dobru utakmicu prošavši po lijevoj strani pored Gorana Mujanovića i proguravši loptu ispod Rodića za četvrti pogodak.

No, tu mukama gostiju nije bio kraj. Tomasov je u posljednjoj akciji prije zamjene propustio podmetnuti nogu i realizirati odličan prodor i asistenciju Anasa, a točku na i ove spektakularne Hajdukove izvedbe u drugom poluvremenu stavio je Florin Cernat tek što je ušao u igru umjesto danas neprimjetnog Senijada Ibričića.

Poraz Slavena mogao je biti i teži da je Ahmad Sharbini, koji je ranije zamijenio Vukušića, realizirao "mrtvu" šansu oči u oči s Rodićem. Bilo kako bilo, raspoloženje Hajdukovog stožera sigurno će biti na vrlo visokoj razini uoči nastavka drugog dijela prvenstva.

• Bogomdani01.03.2010. u 15:59
    da mi je netko na poluvremenu rekao da će završit 5:0 ja bi mu reka: "ti si lud čovik!"
    Bogomdani
  • Obrisan korisnik28.02.2010. u 21:42
    Nakon prvog poluvremena bilo je jasno da će prvi udarac Hajduka u okvir gola biti pogodak i tako je na kraju i bilo. Onaj Rodić je vratar na razini treće seoske lige, prima golove u svoj kut, nezna kad istrčat, a kad ostat na liniji, spor je i ukratko - RUPA. A šta se tiće igre Hajduka, to je... [više na forumu]
  • Bogomdani28.02.2010. u 20:53
    bija sam na utakmici i dojma sam da smo imali daleko više sreće nego pameti. Sve nam je ulazilo; prva 4 udarca u okvir gola (prvi tek u 48. minuti!) - 4 gola... rezultatu usprkos, igra je bila loša, bez glave i repa sa puno previše napucavanja - panika kao da igramo protiv Barcelone. Skoko je bio... [više na forumu]